Elektrik Kablosu Renkleri ve Anlamları Nedir?

Elektrik kablosu, elektrik akımının iletilmesinde ve dağıtılmasında kullanılan ve üzeri yalıtkan malzeme ile çevrili olan iletken bir teldir.
Elektrik Kablosu Renkleri ve Anlamları Nedir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Farklı çeşitlerde ve renklerde elektrik kabloları olsa da tüm elektrik kablolarının ortak amacı elektriğin iletilmesini sağlamaktır. Ancak her tür ve renkteki elektrik kablosu, her alanda kullanılamaz. Kullanılacak yere göre doğru kablonun kullanılması, elektrik iletim işleminin düzgün bir şekilde yapılabilmesi için önemlidir. Elektrik kablolarında; siyah, yeşil, sarı, gri, mavi ve kahverengi renkleri bulunabilir. Ancak kabloda bulunan renkler, elektrik kablosunun AC elektrik kablosu veya DC elektrik kablosu olmasına göre değişiklik gösterebilir.

AC Elektrik Kablo Renkleri Nedir?

AC elektrik kablosu, alternatif akımın iletilmesinde kullanılan bir kablodur. Genellikle ev ve ofislerde kullanılan AC elektrik kablosu, herhangi bir elektronik cihazı prize bağlamak için kullanılabilir. Masaüstü bilgisayar ve telefon şarj cihazları, mutfak aletleri ve elektronik ev eşyalarında sıklıkla kullanılan bir kablo türü olan AC elektrik kablosu kalıcı veya geçici olarak cihazlara bağlanabilme özelliğine sahiptir. AC elektrik kablo renkleri şunlardır:

 • Kahverengi
 • Siyah
 • Mavi
 • Yeşil
 • Sarı

Kahverengi ve siyah renkli kablolar aynı amaca hizmet etmek için kullanılır. Elektriğin ana tesisata iletilmesini sağlayan bu kablolar, faz kablosu olarak da adlandırılır. Prizlere elektrik akımı bu kablolar aracılığıyla ulaştırılır. Mavi renkli kablolar ise nötr özelliğe sahip kablolardır. Negatif faz olarak da adlandırılan mavi kablolar, elektrik elemanlarına negatif yükleme yapılmasına görev yapar. Yeşil ve sarı renkli kablolar da birbirleriyle aynı amaca hizmet eden kablolardır.  Topraklama kablosu olarak da bilinen yeşil ve sarı renkli kablolar, prizlerin metal bölümlerine bağlanarak elektrik kaçağı olması halinde bu kaçağı topraklama sistemine iletmekte görev yapar.

DC Elektrik Kablo Renkleri Nedir?

DC elektrik kablosu, doğru akımın iletilmesinde kullanılan bir kablodur. Sanayide ve endüstride kullanılan DV elektrik kablosu, üç faz elektrik kablosu olarak da bilinir. DC elektrik kablosu renkleri şunlardır:

 • Yeşil
 • Sarı
 • Mavi
 • Kahverengi
 • Siyah
 • Gri

Yeşil veya sarı renkli kablolar topraklama yapmak üzere kullanılan kablolardır. Olası bir elektrik kaçağı bu kablolar tarafından topraklama sistemine iletilir. Mavi kablo ise nötr kablosudur ve negatif yükleme yapmak için kullanılır. Kahverengi, siyah ve gri kablolar ise faz kablolarıdır. Birinci faz kablosu kahverengi, ikinci faz kablosu siyah ve üçüncü faz kablosu ise gri renge sahiptir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Mart 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi