Elektrik Tedarikçileri

Elektrik tedarikçileri, tüm tüketicilerin elektrik enerjilerini tedarik etmekle yükümlü şirketlerdir. Görevlerine göre görevli elektrik tedarikçileri ve serbest elektrik tedarikçileri olarak ikiye ayrılır.
Elektrik Tedarikçilerini Keşfedin | encazip

Elektrik piyasasının rekabete açılması için öncelikli olarak dağıtım şirketleri özelleşti, sonrasında satış faaliyetleri dağıtımdan ayrıldı. 2013 yılından beri tüm tüketicilerin enerjisi dağıtım tarafından değil, elektrik satış şirketleri tarafından sağlanmaya başladı. Bu kapsamda elektrik tedarik şirketleri de kendi aralarında görevli elektrik tedarik şirketleri ve elektrik tedarik şirketleri olarak ikiye ayrıldı.

Elektrik tedarik şirketi ve elektrik dağıtım şirketi arasındaki fark nedir?

Elektrik kablolarının içinin boş olduğunu düşünün. Bu kabloların işletmesini elektrik dağıtım şirketleri yapar. Kabloların içini elektrikle doldurmak, yani size kullanacağınız elektrik enerjisini tedarik etmek ise elektrik tedarik şirketlerinin işidir. Enerjinizi dilediğiniz tedarik şirketinden alabilirsiniz. Ancak oldu ki alacak şirket bulamazsanız, bölgenizdeki görevli elektrik tedarik şirketi size enerji sağlamakla yükümlüdür. Elektrik dağıtım firmaları ise yeni düzenlemelerle birlikte elektrik satamazlar, yalnızca şebekelerin bakımı, onarımı ve işletmesi ile ilgilenirler.Kısacası evinizde, iş yerinizde kullandığınız elektrik, dağıtım şirketleri tarafından değil, elektrik tedarik firmaları tarafından sağlanır.

Yukarıda anlattığımız şekilde elektrik satan firmalar benzer özelliklere sahiplerdir. Bu şirketler arasındaki farkları basitçe özetlememiz gerekirse, elektrik tedarikçileri arasındaki fark ve faaliyet alanları şu şekildedir: 

 Elektrik Dağıtım ŞirketleriGörevli Elektrik Tedarik ŞirketleriSerbest Elektrik Tedarik Şirketleri
İkili anlaşmayla üreticilerden elektrik alma ve tüketiciye satmaHayırEvetEvet
Piyasada (EPİAŞ) alım satım işlemi yapmaEvetEvetEvet
Serbest tüketici olmayanlara elektrik tedariğiHayırEvetHayır
Serbest tüketicilere elektrik tedariğiHayırEvetEvet
Elektrik kablolarının bakımıEvetHayırHayır
Elektrik arızalarının giderilmesiEvetHayırHayır
Sayaçlarla ilgili sorunların çözümüEvetHayırHayır

Elektrik tedarikçileri arasında yalnızca "görevli" olanlar için bir farklılık vardır. Bu farklılık da yalnızca serbest tüketici olmayan ya da serbest tüketici olup da bu hakkını kullanmamış olan tüketicileri ilgilendirir. Kanunlar artık bu şekilde olsa da, sektörde çoğunlukla bilindiği şekilde bu şirketleri açıklamak isteriz. Elektrik piyasasında en çok karşımıza çıkan lisans türlerini ve bu lisanslara sahip şirketler arasındaki farklılıkları bu sayfanın alt bölümlerinde bulabilirsiniz. Unutmayın! Hiçbir firma lisans sahibi olmadan piyasada faaliyet gösteremez. Lisansı olmayan bir tedarikçi kullandığınız elektrik için size hiçbir koşul altında fatura kesemez. Ayrıca elektrik dağıtım şirketleri tedarikçi değişikliği yapmanızı gerekçe göstererek hiçbir koşul altında elektriğinizi kesemez. Bu yüzden tedarikçi değiştirirken içiniz rahat olsun!

 Serbest tüketici olmayanlarST olup hakkını kullanmayanSerbest tüketiciler

Görevli Tedarikçi

Ulusal tarife fiyatlarından tedarik sağlar

Ulusal tarife fiyatlarından tedarik sağlar

Serbest fiyatlarla tedarik sağlayabilir

Serbest Tedarikçi

Tedarik sağlayamaz

Tedarik sağlayamaz

Serbest fiyatlarla tedarik sağlayabilir

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Eylül 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi