Elektrik Abone Numarası Nedir, Nasıl Öğrenilir?

Elektrik Abone Numarası Nedir? Hangi Tedarikçi Ne Olarak Adlandırır?

Elektrik abone numarası, elektrik tüketicilerinin tedarikçilerle olan abonelikleri için verilmiş olan numaradır. Farklı tedarikçiler tarafından sözleşme numarası, tesisat numarası ya da müşteri numarası olarak ifade edilir. Elektrik faturaları ile ilgili işlemlerin takibinde abone numarası ile sorgulama yapılır. Bankaların online kanallarında da fatura sorgulaması abone numarası ile yapılır.

Elektrik Abone Numarası Nedir? 

Elektrik abone numarası, elektrik faturasında yer alan ve elektrik kullanımının yapılan yerdeki sayacın sözleşme numarası olarak belirlenmiş numaradır. Elektrik abone numarası her abone için tekil olarak üretilir ve tahsis edilir. Elektrik abone numarası sayesinde fatura, borç sorgulama, fatura ödeme, abonelik iptali, telefon numarası, adres güncelleme gibi aboneliği ilgilendiren her türlü işlem hızlı bir şekilde yapılabilir. 

Elektrik aboneliklerinde aboneliğe ilişkin bir müşteri numarası tanımlanır. Elektrik aboneliklerinde de bu numara, tedarikçiye göre, abone numarası, müşteri numarası ya da tesisat numarası gibi isimlerle adlandırılabilir. Elektrik aboneliğine ilişkin fatura ödeme, borç sorgulama, arıza bildirimi, bilgi güncelleme gibi hemen hemen her işlem tedarikçinin vermiş olduğu abonelik numarası ile yapılır. Bir nevi elektrik aboneliğinin kimlik numarasıdır denilebilir.

Elektrik Faturasında Abone Numarası Nerede Yazar?

Elektrik faturalarında tedarikçilerin müşteri numarasını bulundurması zorunludur. Fatura görsel tasarımları tedarikçiye göre farklılık gösterebilir. Ancak her faturada unvan, adres, aboneliği işaret eden müşteri numarası, tesisat numarası, sayaç seri numarası gibi bilgiler yer alır. Bu bilgiler genel olarak faturanın üst kısmında yer alır. Diğer alanlar ise elektrik tüketim miktarı, birim fiyatları, vergiler gibi diğer bilgileri içerir. Bazı tedarik şirketlerinin faturalarında hem abone numarası hem tesisat numarası bulunabilir. Bu durum tamamen tedarik şirketinin nasıl bir sistem kullandığı ya da bilgileri adlandırma biçiminden kaynaklanır. Örnek teşkil etmesi bakımından bazı görevli tedarik şirketlerinin fatura örnekleri ile aboneliğe ilişkin tesisat numarası/abone numarasının yer aldığı alanlar aşağıda gösterilmiştir.

Elektrik Faturasında Abone Numarası

Sıkça Sorulan Sorular

Elektrik Abone Numarası Nasıl Öğrenilir?

Elektrik Abone Numarası Ne İşe Yarar?

Elektrik Abone Numarası Nasıl Öğrenilir?

Hangi Tedarikçi Elektrik Abone Numarasını Nasıl Adlandırır?

Elektrik Müşteri Hizmetleri NumarasI Nedir?

Abone (Müşteri) Numarası Nedir?

Tesisat Numarası Nedir?

Tekil Kod Nedir?

Abone, Tesisat, Sayaç Ve Müşteri Numarası Arasındaki Fark Nedir?