Kasko Sigortası Nedir?

Kasko, sigortalanan araca trafikte meydana gelebilecek pek çok riske karşı maddi güvence sağlayan bir sigorta türüdür.
'nde belirtilen amaçlar doğrultusunda kişisel verilerimin işlenmesine açık rıza veriyorum.
'ni okudum.
 gönderimini onaylıyorum.
Sigorta teklifleri iş ortağımız
yetkili broker
aracılığı ile sunulmaktadır.

Resmi adı Kara Araçları Kasko Sigortası olan Kasko, kasko genel şartlarını karşılayan motorlu ya da motorsuz kara araçlarının çeşitli nedenlerle meydana gelen maddi hasarlarını karşılayan bir sigorta türüdür. Trafik kazalarına bağlı hasarlar, aracın yanması veya çalınması gibi sorunların tamamı kasko tarafından güvence verilen teminatlar arasındadır. Zorunlu trafik sigortası, kaza durumunda karşı tarafın aracını güvence altına alırken; kasko, sigorta yaptıran kişiyi ve aracını trafikte yaşayabileceği her sorunla ilgili güvence altına alır.

Online Kasko Sigortası Nasıl Alınır?

Online kasko sigortasının normal kaskodan hiçbir farkı yoktur. Online kasko sigortası, doğrudan sigorta şirketine gitmeden, internet üzerinden yapılır. İnternetten kasko yaptırmak için hizmet sunan sigorta şirketlerinin resmi web sitelerinden, online kasko hesaplama yapan karşılaştırma sitelerinden veya broker hizmeti veren kurumlardan kolaylıkla online olarak kasko yaptırılabilir. Online kasko sigortası almak için; TC kimlik numarası, telefon numarası, ad, soyadı, e-posta adresi, ruhsat numarası ve ruhsat seri numarası gibi bilgiler gerekir. Kasko sigortasının şartları okunup kabul edildikten sonra, başvuru gerçekleştirilir. Ödeme, kredi kartı ile online olarak yapılır ve online kasko sigortası alma işlemi tamamlanır. Online kasko teklifi, ayrıca anlaşmalı bankaların internet veya mobil bankacılık şubelerinden de alınabilir.

Kredi Kartı ile Online Kasko Sigortası Alınır mı?

Bazı sigorta şirketleri online kasko sigortası satışı yapar. Bazıları ise online olarak yalnızca teklif verir ve daha sonra iletişime geçerek ödeme talebinde bulunur. Özellikle internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden alınan online kasko sigortaları, kredi kartı ile kolaylıkla ödenebilir. Bazı sigorta şirketlerinin ise kendi siteleri üzerinde online ödeme alt yapısı bulunur. Bu altyapıya sahip olan sigorta şirketlerine kredi kartı ile ödeme yapılabilir.

Kasko Sigortası Zorunlu mu?

Kasko sigortası zorunlu bir sigorta türü değildir. Kasko, kişinin isteğine bağlı olarak, aracını güvence altına almak amacıyla yaptırılır. Bu sebeple, zorunlu trafik sigortası ile karıştırılmamalıdır.
Kasko, zorunlu olmamasına karşılık, sağladığı güvenceler sebebiyle araç sahiplerinin yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Herhangi bir kaza anında araca yönelik maliyet kayıplarıyla karşı karşıya kalmamak, bir nevi aracı güvence altına almak açısından kasko son derece önemlidir.

Bir Aracın Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Araçların kasko değeri, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından aracın markası, modeli ve yaşı göz önüne alınarak hesaplanır. Kasko değeri, aracın ortalama piyasa değerini gösteren bir veridir. Kasko sigortalarının poliçe bedelleri, araçların kasko değerleri üzerinden hesaplanır. Kasko değeri aynı zamanda MTV gibi vergi türlerinin hesaplanmasında da kullanılır. Araçlar için ödenecek tazminat tutarları da aynı şekilde kasko değeri üzerinden gerçekleştirilir. Araçların kasko değerleri her yıl belirlenerek TSB resmi web sitesi üzerinde “kasko değer listesi” adı altında yayınlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi