Elektromıknatıs Nedir?

Bir elektrik akımı, akım akış yönüne ve dik bir düzlemde olmak suretiyle manyetik alan üretme yeteneğine sahiptir. Elektromıknatıslar bu prensibi kullanan ve elektrikle çalışan mıknatıslardır.
Elektromıknatıs Nedir? Elektromıknatıs Özellikleri | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Standart bir mıknatıs daima kendi gücü ekseninde çalışır. Bu durumun aksine elektromıknatısın gücü, içerisinden geçmekte olan elektrik akımı miktarıyla değiştirilebilir. Elektromıknatısa elektrik akışı kesilirse, söz konusu elektromıknatısın manyetizma özelliği ortadan kalkar.

Elektromıknatısı Kim Buldu?

İlk elektromıknatıs, 1825 yılında İngiltere’nin Addiscombe, Surrey kentinde İngiliz fizikçi ve mucit William Sturgeon tarafından yapılmıştır. Bu elektromıknatıs, kendi dönemi için son derece güçlü olma özelliğini taşıyordu. Gücünü yalnızca tek bataryadan alan bu elektromıknatıs, telle sarılmış yedi onsluk bir demir parçasıyla dokuz kilo ağırlık kaldırabilme özelliğine sahipti.

Elektromıknatıs Deneyi

Son derece basit malzemeler kullanarak bir elektromıknatıs deneyi yapmak mümkündür. Öncelikle bir adet çivi ve bakır tel temin edilmelidir. Bakır tel, çivinin üzerine boydan boya sarılmalıdır. Bu işlemin ardından, kablo uçları bulunan bir pil temin edilmelidir. Kablo uçları bulunmayan pil kullanılacaksa, pil ile çivi arasındaki akımı sağlayacak kablolar hazır bulundurulmalıdır. Pilin kutuplarından çıkan akım, üzerine bakır tel sarılı bulunan çivinin uçlarına bağlanmalıdır. Bu aşamadan itibaren çivi, manyetik bir özellik kazanacaktır. Pil ile bağlantısı kesilmediği sürece çivinin manyetik özelliği devam edecektir. Bu çivi, herhangi başka bir metale temas ettirildiğinde (örneğin başka çiviler veya ataç benzeri malzemeler), söz konusu metali kendisine çektiği gözlenebilir.

Elektromıknatıs Nedir?


Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

3 Şubat 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Mart 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi