Elektromıknatıs Nedir?

Bir elektrik akımı, akım akış yönüne ve dik bir düzlemde olmak suretiyle manyetik alan üretme yeteneğine sahiptir. Elektromıknatıslar bu prensibi kullanan ve elektrikle çalışan mıknatıslardır.

Elektromıknatıs Nedir? Elektromıknatıs Özellikleri | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Standart bir mıknatıs daima kendi gücü ekseninde çalışır. Bu durumun aksine elektromıknatısın gücü, içerisinden geçmekte olan elektrik akımı miktarıyla değiştirilebilir. Elektromıknatısa elektrik akışı kesilirse, söz konusu elektromıknatısın manyetizma özelliği ortadan kalkar.

Elektromıknatısı Kim Buldu?

İlk elektromıknatıs, 1825 yılında İngiltere’nin Addiscombe, Surrey kentinde İngiliz fizikçi ve mucit William Sturgeon tarafından yapılmıştır. Bu elektromıknatıs, kendi dönemi için son derece güçlü olma özelliğini taşıyordu. Gücünü yalnızca tek bataryadan alan bu elektromıknatıs, telle sarılmış yedi onsluk bir demir parçasıyla dokuz kilo ağırlık kaldırabilme özelliğine sahipti.

Elektromıknatıs Deneyi

Son derece basit malzemeler kullanarak bir elektromıknatıs deneyi yapmak mümkündür. Öncelikle bir adet çivi ve bakır tel temin edilmelidir. Bakır tel, çivinin üzerine boydan boya sarılmalıdır. Bu işlemin ardından, kablo uçları bulunan bir pil temin edilmelidir. Kablo uçları bulunmayan pil kullanılacaksa, pil ile çivi arasındaki akımı sağlayacak kablolar hazır bulundurulmalıdır. Pilin kutuplarından çıkan akım, üzerine bakır tel sarılı bulunan çivinin uçlarına bağlanmalıdır. Bu aşamadan itibaren çivi, manyetik bir özellik kazanacaktır. Pil ile bağlantısı kesilmediği sürece çivinin manyetik özelliği devam edecektir. Bu çivi, herhangi başka bir metale temas ettirildiğinde (örneğin başka çiviler veya ataç benzeri malzemeler), söz konusu metali kendisine çektiği gözlenebilir.

elektromıknatıs deneyi

Sıkça Sorulan Sorular

Elektromıknatıs Nasıl Yapılır? 

Elektromıknatıs Ne İşe Yarar?

Elektromıknatısın Özellikleri Nelerdir?

Elektromıknatısın Kullanım Alanları Nelerdir?

Kapı Zilinde Elektromıknatıs Kullanılır mı?

Ütünün İçinde Elektromıknatıs Var mıdır?

Cep Telefonunda Elektromıknatıs Var mı? 

Hoparlörde Elektromıknatıs Kullanılır mı?

Bir Elektromıknatısın Çekim Gücü Nelerle Orantılıdır?

Elektromıknatıs Manyetik Alan Şiddeti Nelere Bağlıdır? 

Elektromıknatıs Fiyatları Ne Kadar?

Elektromıknatıs Sağ El Kuralı Nedir?

Elektromıknatıs Formülü Nedir?

İlgili İçerikler