Volta Pili ya da Voltaik Pil Nedir?

Volta pili, 1800 yılında Alessandro Volta tarafından icat edilen ve devamlı elektrik akımı sağlayan ilk elektrik pilidir.
Volta Pili Nedir? Ne İşe Yarar?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Cenova, İtalya'da icat edildi. 1813'ten önce yapılan bu volta pili, 1814'te Volta tarafından Michael Faraday'e sunuldu.

Voltaik pil, kararlı ve tutarlı bir akım üreten ilk gerçek pildir. Voltaik piller, laboratuvar deneyleri için güç kaynağı olarak düşünüldü ve laboratuvarda ilk kez suyun elektrolizi için kullanıldı. Volta pili ayrıca Sir Humphry Davy (İngiliz kimyager mucit) tarafından Boron, Baryum, Kalsiyum, Magnezyum ve Stronsiyum olmak üzere beş yeni elementi izole etmek için kullanıldı.

Volta Pili Ne İşe Yarar?

Volta pili, piyasaya çıktığı dönemde eğlence gösterilerinde kullanılmaya başladı. 1801’de Volta’nın ünü Napolyon’a kadar ulaştı ve Fransız lider onu bir kont yaptı. Voltaik yığınlar ününü arttırdıkça diğer bilimsel keşiflerde de fayda sağlamaya başladı. Volta’nın cihazı halka açıldıktan bir süre sonra, William Nicholson ve Anthony Carlisle tarafından suyu temel bileşenlerine bölmek için kullanıldı. Bu sayede, elektrokimya dediğimiz bilim dalı ortaya çıktı.

Her ne kadar çağ açıp çağ kapatacak nitelikte dahi olsa, volta yığının birtakım eksikleri vardı. Bu eksiklikler, yıllar içerisinde bilim adamları tarafından giderildi ve Volta pili en son halini aldı. Günümüzde, arabaların çalışmasından, yolda müzik dinleyebilmeye kadar, pil gerektiren herhangi bir şeyde Volta pili kullanılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

17 Eylül 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi