Volta Pili ya da Voltaik Pil Nedir?

Volta pili, 1800 yılında Alessandro Volta tarafından icat edilen ve devamlı elektrik akımı sağlayan ilk elektrik pilidir.

Volta Pili Nedir? Ne İşe Yarar?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Cenova, İtalya'da icat edildi. 1813'ten önce yapılan bu volta pili, 1814'te Volta tarafından Michael Faraday'e sunuldu.

Voltaik pil, kararlı ve tutarlı bir akım üreten ilk gerçek pildir. Voltaik piller, laboratuvar deneyleri için güç kaynağı olarak düşünüldü ve laboratuvarda ilk kez suyun elektrolizi için kullanıldı. Volta pili ayrıca Sir Humphry Davy (İngiliz kimyager mucit) tarafından Boron, Baryum, Kalsiyum, Magnezyum ve Stronsiyum olmak üzere beş yeni elementi izole etmek için kullanıldı.

Volta Pili Ne İşe Yarar?

Volta pili, piyasaya çıktığı dönemde eğlence gösterilerinde kullanılmaya başladı. 1801’de Volta’nın ünü Napolyon’a kadar ulaştı ve Fransız lider onu bir kont yaptı. Voltaik yığınlar ününü arttırdıkça diğer bilimsel keşiflerde de fayda sağlamaya başladı. Volta’nın cihazı halka açıldıktan bir süre sonra, William Nicholson ve Anthony Carlisle tarafından suyu temel bileşenlerine bölmek için kullanıldı. Bu sayede, elektrokimya dediğimiz bilim dalı ortaya çıktı.

Her ne kadar çağ açıp çağ kapatacak nitelikte dahi olsa, volta yığının birtakım eksikleri vardı. Bu eksiklikler, yıllar içerisinde bilim adamları tarafından giderildi ve Volta pili en son halini aldı. Günümüzde, arabaların çalışmasından, yolda müzik dinleyebilmeye kadar, pil gerektiren herhangi bir şeyde Volta pili kullanılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Volta Pili Nasıl Çalışır?

Volta Pili Deneyi Nedir?

Alessandro Volta Pilini İlk Ne Zaman Yaptı?

Volta Pili ve Voltaj İlişkisi Nedir?

Volta Pili Elektrik Enerjisini Nasıl Barındırır?

Volta Pili ve Günümüzdeki Piller Arasındaki Fark Nedir?

İlgili İçerikler