Kaçak Elektrik Kullanımı ve Cezası

Kaçak elektrik kullanımının tespit edilmesi durumunda Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca kullanımı gerçekleştiren kişilere kesilen cezadır.
Kaçak Elektrik Kullanımı Cezası 2024

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Kaçak ve usülsüz elektrik tüketimleri ilgili yasal mevzuat 30 Nisan 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin yedinci bölümünde düzenlenmiştir.

Kaçak Elektrik Kullanımı Nedir?

Kaçak elektrik kullanımı, elektrik aboneliği olmadan elektrik tüketimi yapılmasıdır. Kaçak elektrik kullanımı genellikle sayaç üzerinde yapılan oynamalar, sayaçsız elektrik tüketimi veya benzeri şekilde olurken abonelik olmaksızın elektrik kullanmak usulsüz elektrik kullanımı kapsamında değerlendirilir. Kaçak ya da usulsüz elektrik kullanımı yapanların, bölgelerinde görevli elektrik dağıtım şirketlerinden herhangi bir elektrik aboneliği bulunmadığından bu kullanıcılar hiçbir koşulda elektrik tedarikçisi değiştirememektedir. Eğer kaçak veya usulsüz elektrik kullanımınız varsa, bu durumu düzeltmek için öncelikle bölgenizdeki görevli elektrik dağıtım şirketi ile iletişime geçiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 25 Eylül 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi