Kaçak Elektrik Kullanımı ve Cezası

Kaçak elektrik kullanımının tespit edilmesi durumunda Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca kullanımı gerçekleştiren kişilere kesilen cezadır.

Kaçak Elektrik Kullanımı Cezası 2023

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Kaçak ve usülsüz elektrik tüketimleri ilgili yasal mevzuat 30 Nisan 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin yedinci bölümünde düzenlenmiştir.

Kaçak Elektrik Kullanımı Nedir?

Kaçak elektrik kullanımı, elektrik aboneliği olmadan elektrik tüketimi yapılmasıdır. Kaçak elektrik kullanımı genellikle sayaç üzerinde yapılan oynamalar, sayaçsız elektrik tüketimi veya benzeri şekilde olurken abonelik olmaksızın elektrik kullanmak usulsüz elektrik kullanımı kapsamında değerlendirilir. Kaçak ya da usulsüz elektrik kullanımı yapanların, bölgelerinde görevli elektrik dağıtım şirketlerinden herhangi bir elektrik aboneliği bulunmadığından bu kullanıcılar hiçbir koşulda elektrik tedarikçisi değiştirememektedir. Eğer kaçak veya usulsüz elektrik kullanımınız varsa, bu durumu düzeltmek için öncelikle bölgenizdeki görevli elektrik dağıtım şirketi ile iletişime geçiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Durumlar Kaçak Elektrik Kullanımına Girer?

Kaçak Elektrik Kullanımı ile Usulsüz Elektrik Kullanımı Arasındaki Fark Nedir?

Usülsüz Elektrik Kullanımı Cezası Nedir?

Kaçak Elektrik Cezası Nedir?

Kaçak Elektrik Kullanımı Cezası Ne Kadar?

Kaçak Elektrik İhbarı Nedir?

Türkiye'de En Çok Kaçak Elektrik Kullanılan Bölgeler Nelerdir?

İlgili İçerikler