Güneş Bacası Nedir?

Güneş bacası, heliostat adı verilen hareketli düz aynalar aracılığıyla güneş ışınımının tek bir yere odaklanması ile ısı transfer sıvısını ısıtan ve ısınan sıvıdan çıkan buharın hareket ederek türbini döndürmesi ile elektrik üreten sistemlerdir.
Güneş Bacası Nedir? Güneş Bacası Elektrik Üretimi

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Güneş Bacası Çalışma Prensibi Nedir?

Güneş bacası güneşten gelen ısının tek bir odakta toplanması sayesinde %40 potasyum nitrat, %60 sodyum nitrattan oluşan bir sıvının ısıtılması ve oluşan buharlaşma sayesinde türbinlerin döndürülmesi esasına göre çalışır. Güneş bacasında güneşten gelen ısının elektrik enerjisine dönüşme süreci şu şekildedir:

1. Güneşten gelen ısı enerjisi, güneş bacasının etrafına yayılmış olan düz kesimli ve hareket edebilen, heliostat adlı aynalar ile bacanın zirvesinde yer alan kollektöre aktarılır.

2. Kollektörde toplanan ısı, aşağıdan gelen soğumuş buharı ısıtarak sıcak depolama tankına iletir.

3. Sıcak depolama tankında toplanan buhar, kanallar aracılığıyla türbinlere iletilir.

4. Türbinler, tanktan gelen sıcak buharın etkisiyle döner ve buharın taşıdığı kinetik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürerek jeneratörü çalıştırır. Jeneratör de mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür.

5. Bu süreçte ısısını kaybeden karışım soğuk depolama tankına gider.

6. Soğuk depolama tankında toplanan hava pompalar aracılığıyla bacaya iletilir.

7. Bacada yükselen hava kollektöre ulaştığında tekrar ısınır ve devinim devam eder.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

11 Ocak 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi