James Clerk Maxwell Kimdir?

James Clerk Maxwell, 13 Haziran 1831 doğumlu İskoç asıllı fizikçi ve matematikçidir. Maxwell’in önemi, manyetizma ve elektriğin aynı şey olduğunu Maxwell Denklemleri ile ispatlamasıdır.
James Clerk Maxwell Kimdir? | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

James Clerk Maxwell elektromanyetik teori formülasyonuyla tanınır. Çoğu modern fizikçi tarafından, 20. yüzyıl fiziği üzerinde en büyük etkiye sahip olan 19. yüzyılın bilim adamı olarak kabul edilir. Katkılarının temel doğası nedeniyle Sir Isaac Newton ve Albert Einstein ile sıralanır. Maxwell'in doğumunun 100. yıl dönümünde Einstein, Maxwell'in çalışmasından kaynaklanan fizikteki gerçeklik anlayışındaki değişimi “fizikteki en derin ve en verimli çalışma” olarak tanımlamıştır.

James Clerk Maxwell Neyi Keşfetmiştir?

James Clerk Maxwell bilime, fiziğe katkı sağlayacak bazı buluşlar yapmıştır. Maxwell’in bilime katkı sağlayan buluşları aşağıdaki gibidir:

  • Elektromanyetik Dalgalar 
  • Renkli Fotoğrafçılık 
  • Işığın Işık Hızında İlerlemesi

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 25 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi