Isı Yalıtımı Nedir?

Isı yalıtımı, sıcak ortam ile soğuk ortam arasındaki ısı transferini sınırlamak için kullanılan bir yalıtma teknolojisidir. Isı yalıtımı; bina, sanayi, otomobil, soğuk zincir araçları, mutfak ve tekstil gibi alanlarda sıklıkla kullanılır.
Isı Yalıtımı Nedir? Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Sıcak ortamdaki ısı; iletim, radyasyon, konveksiyon ve benzeri fenomenlerin eş zamanlı hareketi soğuk ortama yayılmaya başlar. Bu noktada ısı yalıtımının amacı farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı değişimlerini minimuma indirmek ve hatta mümkünse ortadan kaldırmaktır. Bu durum, sıcak ortam ile soğuk ortam arasın bir yalıtım malzemesinin yerleştirilmesini gerektirir. Genel olarak ısı yalıtkanı olarak bilinen bu malzemeler yerine kimi zaman iki ortam arasındaki hava boşluğuna sahip basit bir kuru hava tabakası bile kullanılabilir.

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı, herhangi bir mekânın zemininden çatısına kadar olan her yüzeyinde yapılabilir. Isı yalıtımının yapılabileceği pek çok alan vardır. Bunlar; pencereler, duvarlar, kapılar, çatı, tavan ve zemin şeklinde sıralanabilir.  Isı yalıtım, yalıtım yapılan yerden herhangi bir ısı geçişini durdurmayı amaçlayan bir teknolojidir. Isı yalıtımı yapmak için, ısı yalıtımının yapılacağı yere göre değişen teknolojiler ve malzemeler kullanılır. Örneğin pencerelere yapılan ısı yalıtımı ile tavana yapılan ısı yalıtımı birbirinden farklıdır. Isı yalıtımı için; EPS levhalar, XPS levhalar, cam yünleri, taş yünleri, cam köpükleri, fenol köpükleri, poliüretan köpükler, polietilen köpükler kullanılabileceği gibi sıkıştırılmış kuru hava tabakaları da kullanılabilir.  Bazı yalıtım noktalarında, yalıtım noktasının şekline ve malzemesine göre kullanılan farklı yalıtma teknolojileri kullanılır.

Isı Yalıtımı Yatırımı İçin Kredi Kullanılabilir

Isı yalıtımı projesini gerçekleştirmek ve enerji tasarrufu sağlamak için gerekli maliyet ihtiyaç kredisi kullanılarak karşılanabilir. En cazip ihtiyaç kredisi faiz oranını bulmak için ihtiyaç kredisi sayfası kullanılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

11 Nisan 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 1 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi