Elektrik Çarpması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Elektrik çarpması, herhangi bir insan veya hayvan üzerinden elektrik akımının geçmesi ve bu süreç boyunca elektrik akımının beden üzerinde tahribat meydana getirmesi durumudur.
Elektrik Çarpması Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektrik Çarpması Belirtileri Nedir? 

Elektrik çarpmasına bağlı olarak çarpma sonrasında pek çok etki görülebilir. Bu etkilerin kimileri daha baskın bir şekilde kendisini gösterebilir. Belirtilerin ortaya çıkmasında elektrik akımının değeri ve maruz kalınan süre en belirleyici unsurdur. Elektrik çarpması belirtileri şunlardır:

 • Nefes almada zorluk çekme
 • Kas ağrısı veya kas kasılması
 • Bilincin yitilmesi veya bulanıklaşması
 • Epileptik nöbet
 • Kalp durması veya kalpte ritim bozukluğu
 • Göğüslerde ağrı
 • Baş ağrısı
 • Karın bölgesinde ağrı
 • Geçici körlük
 • Geçici işitme kaybı
 • Cilt üzerinde meydana gelebilecek birinci, ikinci veya üçüncü derece yanıklar
 • İç organ hasarı

Akım Şiddetlerine Göre İnsan Vücuduna Etkisi Nedir?

İnsan vücudundan geçen elektrik akımı, akımın şiddetine göre değişen etkiler ortaya çıkartabilir. Akım şiddeti arttıkça, olumsuz komplikasyonların sayısı ve etkisi de artar. Akım şiddeti, elektrik çarpması durumunda meydana gelen olumsuz etkilerin en önemli sorumlusu olarak görülebilir. Akımın şiddetine göre insan vücudunda meydana gelen etki şu aşağıdaki gibidir:

Bölge 

Akımın Şiddeti 

Meydana Gelen Etki 

Tehlike 

AC-1 

0,01 mA 

Akımın ilk temas ettiği yerde gıdıklanma hissiyatı. 

Yok 

AC-2 

1-5 mA 

Uyuşma hissiyatı ve hareket zorluğu. 

Çok Hafif 

5-15 mA

Kramp meydana gelmesi, tansiyonun yükselmesi. Bu aşamada temas edilen cisimden kurtulmak hala mümkündür. 

Hafif 

15-25 mA 

Yukarıdaki etkilere ek olarak temas edilen çarpma kaynağından kurtulmak mümkün değildir. Ancak kalbin çalışması etkilenmez. 

Orta 

AC-3 

25-80 mA 

Tansiyonun aniden yükselmesi, kalp ritminde bozulma, nefes darlığı, bazı durumlarda bayılma, bilinç kaybı ve kalbin tamamen durması. 

Yüksek 

80-100 mA 

Yukarıdaki etkilere ek olarak kesin bilinç kaybı. Akım süresinin 0,3 saniyeden fazla sürmesi halinde ise kalp fibrilasyonu. 

Çok Yüksek 

AC-4 

>3-8 A 

Ani tansiyon yükselmesi, kalbin durması, akciğerlerin şişmesi ve kesin bilinç kaybı. 

Had Safha

Yukarıdaki tabloda bahsedilen bölgeler, Uluslararası Elektroteknik Komisyonuna (IEC) ait 479 sayılı raporda yer alan akımın geçme süresi gözetilerek oluşturulan bölgelerdir. Bu bölgeler dörde ayrılmıştır. Birinci bölgede herhangi bir tepki veya tehlike bulunmazken ikinci bölge akımın şiddetine ve değerine göre kısmen tehlike yaratabilecek duruma gelebilir. Üçüncü bölgede tehlike riski artarken dördüncü bölgede ise tehlike had safhadadır ve ölümcül olabilir. Elektrik çarpması, çocuklar ve hamileler üzerinde daha kritik etkilere yol açabilir. Aynı seviye ve süredeki akım değeri yetişkin bir insana ciddi bir zarar vermiyorken, bir çocuk veya hamile için çok daha tehlikeli olabilir. Hamilelerde buna ek olarak düşük riski meydana gelebilir.

DİKKAT! Bu sayfadaki bilgiler tavsiye niteliğindedir.

Bu sayfadaki tüm bilgiler öneri niteliğinde olup herhangi bir tıbbi konuyu kapsamamaktadır. Elektrik çarpması durumunda bu sayfadaki bilgiler dikkate alınmamalı ve derhal en yakın sağlık kuruluşuna müraacat edilmelidir. Cazip Enerji Ticareti A.Ş. bu sayfadaki bilgilerin doğruluğundan veya kesinliğinden ötürü sorumlu tutulamaz.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

18 Nisan 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 21 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi