Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar?

“Bilgisayar ne kadar elektrik harcar?” sorusunun cevabı, bilgisayarın donanımına ve kullanım şekline bağlıdır. Ortalama bir laptop saatte ortalama 60 Watt elektrik tüketir.
Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Haftanın her günü, günde 4 saat aktif olarak kullanılan bir laptop bir ayda 11 kWh elektrik tüketir. Haftanın her günü, günde 4 saat aktif olarak kullanılan bir oyuncu laptopunun aylık enerji tüketimi ise 14 kWh civarında olur.

Masaüstü bilgisayarlar, laptoplara göre daha fazla elektrik harcar. Bir masaüstü bilgisayar ayda ortalama 17,5 kW elektrik tüketir.

Bilgisayar Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Bir bilgisayarın ne kadar elektrik tükettiğini hesaplamak için bir saatte kaç Watt elektrik tükettiğini bilmek gerekir. Bilgisayarın elektrik tüketimi formülü şöyledir:

Saatlik enerji tüketimi (kiloWatt) X Kullanım süresi (saat) X 1 kiloWattsaat elektrik fiyatı= Bilgisayarın elektrik tüketimi (TL)

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi