Elektrik Sayacı Değişim Bedeli

Elektrik Piyasası Kanunu’na göre elektrik sayaçlarının kurulum, bakım ve işletme hizmetleri dağıtım şirketinin sorumluluğundadır.
Elektrik Sayacı Değişim Bedeli

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

30 Mart 2013 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren 28603 sayılı ve 6446 numaralı Elektrik Piyasası Kanunu ile tüketim noktalarında elektrik tüketim miktarını tespit eden elektrik sayaçlarının mülkiyeti dağıtım şirketlerine geçmiştir. İlgili kanunun 9. maddesine göre “Dağıtım şirketi, lisansında belirlenen bölgede sayaçların okunması, bakımı ve işletilmesi hizmetlerinin yerine getirilmesinden sorumludur.” Ayrıca aynı maddenin 7. bendi aşağıdaki şekilde sayaçların mülkiyetinin dağıtım şirketlerine geçtiğini belirtmektedir.

“Dağıtım sistemi kullanıcılarının elektrik enerjisi ölçümlerine ilişkin tesis edilen sayaçların mülkiyeti dağıtım şirketine aittir. Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla mevcut kullanıcıların mülkiyetinde olan sayaçlar, işletme ve bakım hizmetleri karşılığı kullanıcılardan iz bedelle devralınır. Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar kurum tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.”

Elektrik Sayacı Değişim Bedeli

Sayaç değişimi veya sökme takma işlemlerinde dağıtım şirketi tüketiciden herhangi bir bedel talep edemez. Yalnızca, tüketicinin ölçüm değerlerinde hata olduğunu kontrolünü talep etmesi durumunda sayacın sökülmesi takılması gerekirse, tüketiciye sayaç sökme-takma bedeli yansıyabilir.

Ancak kanuna rağmen bazı dağıtım şirketleri elektrik sayacı değişimi sırasında bu ücretleri tüketicilere yansıtmaya devam etti. Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) kararı doğrultusunda dağıtım şirketlerinin tahsil edilen sayaç bedellerini tüketicilere iade etmesi gerekmektedir.

Bu kapsamda dağıtım şirketleri, tüketicilerden tahsil edilen elektrik sayaç değişim ücretini tüketicilere iade etmeye başladılar. Halen iade edilemeyen bedellerin sebebinin ise tüketicilerin bu konu hakkında bilgi sahibi olmaması veya tüketiciye ulaşılamıyor olmasından kaynaklandığı değerlendirilmektedir.

Elektrik Sayaç Bedeli İadesi

Elektrik Piyasası Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 30 Mart 2013 tarihinden sonra dağıtım şirketleri herhangi bir sayaç değişim bedeli tahsil ettiyse, tahsil edilen bedelim tüketiciye iade edilmesi gereklidir. EPDK’nın kararı doğrultusunda, dağıtım şirketleri bu bedelleri tüketicilere iade etmelidir. Bu kapsamda dağıtım şirketleri 30 Mart 2013’ten sonra tahsil edilen sayaç değişim bedellerini tüketicilere iade etmeye başladılar. Bazı dağıtım şirketleri elektrik sayacı bedeli iadesi yapacakları tüketicilerin listesini açıkladılar. Bu listelere ilgili dağıtım şirketi web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Elektrik Sayaç Değişim Ücreti

Elektrik sayaçlarının mülkiyetinin dağıtım şirketlerine ait olduğunu ve sayaç değişimi için herhangi bir ücret talep edemeyeceklerini veya bu bedelin tüketiciye yansıtılamayacağını ifade etmiştik.

Elektrik Piyasası Kanunu’na göre elektrik sayaçlarının kurulum, bakım ve işletme hizmetleri dağıtım şirketinin sorumluluğundadır.

Elektrik Sayaç Bedeli

Eğer elektrik sayacı ilgili kanunun yürürlüğe girdiği 30 Mart 2013’ten önce gerçekleşmişse bu bedelin iadesi mümkün değildir. Ancak sayaç değişimi bu tarihten sonra gerçekleşmişse ve henüz iade bedelini almadıysanız, sorumlu dağıtım şirketine başvurarak elektrik sayaç bedelinin iadesini talep edebilirsiniz.

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Mart 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi