Reaktif Enerji Bedeli Nedir?

Reaktif enerji manyetik alan ile çalışan motorların bulunduğu sanayi işletmelerinde verimlilik olarak takibinin yapılması gereken çok önemli bir konudur.
Reaktif Enerji Bedeli Nedir? | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Reaktif enerji özellikle orta ve büyük ölçekli, manyetik alan ile çalışan motorların bulunduğu sanayi işletmelerinde hem verimlilik hem de maliyet bakımından takibinin yapılması gereken çok önemli bir konudur. Bu gibi tesislerde, sözleşme gücü 9kW üzeridir ve enerji tüketimi sırasında oluşabilecek yük dengesizliklerinin ve dolayısı ile sistemde oluşabilecek zararların kontrol altında tutulabilmesi için kompanzasyon sistemi kurmaları dağıtım şirketleri tarafından şart koşulmuştur.

Reaktif Enerji Bedeli Hesaplama

Yukarıda da değinildiği gibi reaktif enerji tüketimi ve bundan kaynaklanan bedel, reaktif enerji, reaktif ceza bedeli gibi bilinse de aslında reaktif enerji tüketimi de endüktif ve kapasitif enerji tüketimleri ve bunların fatura edilmesinden kaynaklanmaktadır. Reaktif enerji tüketimi, sayaç üzerinden okunan endüktif ve kapasitif enerji tüketimlerinin okunması ile tespit edilir. Ancak reaktif enerji tüketiminin olması her durumda reaktif enerji bedeli ödeneceği anlamına gelmez. Bir üst kısımda ilgili kurul kararı ile belirlenen endüktif ve kapasitif tüketim limitlerini geçen abonelere reaktif enerji tarifesi uygulanır.

Kompanzasyon sistemleri aktif ve reaktif güçler arasındaki dengeyi sağlarlar. Ancak düzenli kontrol edilmemesi veya kompanzasyon sisteminde oluşabilecek bir arıza, reaktif enerji bedelinin doğmasına sebep olacaktır. Bunun önüne geçmek için tüketim değerlerinizi düzenli olarak takip etmeli ve kompanzasyon sisteminizin düzenli olarak kontrol ve bakımlarını yaptırmanız gereklidir.

Aktif, endüktif ve kapasitif tüketim değerleri, bu tüketimleri ölçebilen sayaçlar üzerinden düzenli olarak takip edilebilir. Bu tüketim değerlerini ölçebilen sayaçlara kombi sayaç denir. Sayaç üzerinde yer alan;

  • 1.8.0 değeri; Aktif Güç (Kwh) tüketimini,
  • 5.8.0 değeri; Endüktif Reaktif Güç (Kvarh) tüketimini,
  • 8.8.0 değeri; Kapasitif Reaktif Güç (Kvarh) tüketimini ifade eder.

Reaktif tüketim miktarını hesaplamak için belirli aralıklarla bu tüketim miktarlarını sayaç üzerinden tespit etmeniz gereklidir. Örneğin; 01.01.2020 tarihi ile 31.01.2020 tarihlerinde sayaç üzerinden endeks değerlerinin okunduğunu ve sayaç çarpanının 1 olduğunu ve okunan endeks değerlerinin aşağıdaki gibi olduğunu varsayalım.

ÖRNEK TÜKETİM HESAPLAMA TABLOSUAKTİF ENERJİ (kWh) 1.8.0ENDÜKTİF ENERJİ (kVAR) 5.8.0KAPASİTİF ENERJİ (kVAR) 8.8.0
İLK ENDEKS (01.01.2020)6540960850
SON ENDEKS (31.01.2020)74501230920
TÜKETİM MİKTARI91027070
AKTİF ENERJİYE GÖRE ORANI 29,7%7,7%

Yukarıdaki örnekte Endüktif enerji tüketiminin aktif enerji tüketimine oranının %29,7 olduğu görülmektedir. Böyle bir durumda, ilgili aboneliğin sözleşme gücü 50 kVA altında ise reaktif enerji bedeli yansımayacaktır. Ancak kurul kararı doğrultusunda; sözleşme gücü 50 kVA üzerinde ise; endüktif tüketim oranı %20’yi aştığından tabi olduğu elektrik tarifesine göre reaktif enerji tüketim bedeli fatura edilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi