Elektrik Sayacı Nasıl Okunur?

Elektrik sayacı okuma, mesken ve işyeri tipinde elektrik kullanan abonelerin, elektrik tüketimlerini ve maliyetlerini hesaplamasına yarar.
Elektrik Sayacı Nasıl Okunur?  | encazip
Popüler Kampanyalar
Populer reklam widget sıra 1
Populer reklam widget sıra 2
Populer reklam widget sıra 3
Populer reklam widget sıra 4

Elektrik saati okuma yollarını doğru bir şekilde uygulayarak, henüz fatura dönemi gelmeden elektrik faturasını hesaplayabilmek mümkündür. Özellikle akıllı elektrik sayaçları okumak için oldukça uyumlu bir yapıdadır. Elektrik sayaçları, elektrik tüketimini KiloWatt/Saat (kWh) birimiyle ölçer.

Elektrik Sayacındaki Değerler Ne Anlamı Geliyor?

Elektrik sayaçları üzerinde yer alan ifadeler, sayacın tipini ve sayım yöntemini gösterir. Mekanik elektrik sayaçları genellikle tek zamanlı tarife ile çalışırken, akıllı elektrik sayaçları genellikle çok zamanlı tarife ile çalışır. Elektrik sayaçları üzerinde yer alan ifadelerin bazıları şunlardır:

  • T: Tek zamanlı tarifeli elektrik sayaçlarında toplam tüketim miktarını gösterir
  • T1: Çok zamanlı tarifeli elektrik sayaçlarında gündüz tüketimi miktarını gösterir.
  • T2: Çok zamanlı tarifeli elektrik sayaçlarında puant (akşam) tüketim miktarını gösterir.
  • T3: Çok zamanlı tarifeli elektrik sayaçlarında gece tüketim miktarını gösterir.
  • T4 ve T5: Çok zamanlı tarifeli elektrik sayaçlarında yer alan ancak aktif olarak kullanılmayan zaman hücreleridir. Elektrik dağıtımcısı firma ile yapılan sözleşme uyarınca T1, T2 ve T3 dışında zaman tarifeleri de söz konusu olursa, yeni zaman tarifeleri bu boş hücrelere tanımlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 27 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi