Elektrik Şirketi Değiştirme

Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik şirketi değiştirmek mümkündür. Elektrik tedarik şirketi değiştirmek, 2001 yılında yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Kanunu uyarınca elektrik piyasasının serbestleşmesi sonucu mümkün olmuştur. 2024 yılında 178 TL’nin üzerinde elektrik faturası ödeyen yaklaşık 25 milyon tüketici elektrik tedarik şirketi değiştirebilir.
Anında Elektrik Tedarik Şirketi Değiştirme

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Tedarikçi Değiştirmek Nedir?

Ekonomik anlamda gelişmiş pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, artık ülkemizde de elektrik şirketi değişikliği yapmak mümkün hale geldi. Bu durum, elektrik piyasasının serbestleşmesi ve özelleşmesi sonucunda gerçekleşti ve düzenlenen serbest tüketici yönetmelikleri ile, elektrik dağıtım şirketi ya da elektrik dağıtım bölgesi fark etmeksizin aylık 178 TL üzerinde fatura ödeyen herkes elektrik şirketini değiştirme ve bununla birlikte farklı elektrik şirketleri tarafından belirlenen tarifeleri kullanma hakkına sahip oldu.

Elektrik Tedarik Şirketi Değiştiren Kaç Adet Tüketici Vardır?

Haziran 2024 verilerine göre Türkiye'deki toplam serbest tüketici sayısı 25 milyon civarındadır ve elektrik tedarik şirketi değiştiren tüketicilerin sayısı 126740'dir. Yıllara göre elektrik tedarik şirketi değiştiren tüketicilerin grafiği aşağıdadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

19 Mart 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi