Elektrik Alanı Nedir?

Elektrik alanı, elektrik yüklü parçacıkları çevreleyen ve alandaki diğer tüm yüklü parçacıklara onları çeken veya iten kuvvet uygulayan fiziksel alandır. Ayrıca yüklü parçacıklardan oluşan bir sistem için fiziksel alanı ifade eder.
Elektrik Alanı Nedir? Nasıl Oluşur? | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektrik alanları, elektrik yüklerinden veya zamanla değişen manyetik alanlardan kaynaklanır. Elektrik alanları ve manyetik alanlar, doğanın dört temel kuvvetinden biri olan elektromanyetik kuvvetin oluşumu veya görünümüdür. Elektrik alanları fiziğin birçok alanında önemlidir ve elektrik teknolojisinde pratik olarak kullanılır. Atom fiziği ve kimyasında, elektrik alanı, atom çekirdeğini ve elektronları atomlarda bir arada tutan çekici kuvvettir. Aynı zamanda, moleküller ile sonuçlanan atomlar arasındaki kimyasal bağdan sorumlu olan kuvvettir.

Elektrik Alanı Formülü Nedir? 

Elektrik alanı formülü, elektrik alanı ile herhangi bir q yüküne etki eden elektrik kuvveti arasındaki ilişkiyi verir. Elektrik alanı formülü aşağıdaki gibidir. 

E= F/ q = kq/d2 

E: Elektrik Alanı

F: Elektrik Kuvveti

q: Elektrik Yükü

Elektriksel alan hesaplama örneği aşağıdaki gibidir:

ÖRNEK: 3.10-6 C’luk noktasal yükten 0,2 m uzaktaki elektriksel alanın büyüklüğü kaç N’C’dir? 

(k= 9.109 Nm2/C2

ÇÖZÜM: q= 3.10-6  C ve d= 0,2 m olmak üzere E= kq/d2 formülünden à E= (9.109 ) (3.10-6  ) / (0,2)2 = 6,75.103 sonucu elde edilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Eylül 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 18 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi