Elektriksel İletken Nedir?

Elektriği iletme özelliği taşıyan her türlü maddeye elektriksel iletken adı verilir. Elektriği en iyi ileten elektriksel iletken madde gümüştür. Bu özelliğiyle gümüş, yüksek teknolojili cihazların içerisinde de az bir miktarda kullanılır.
Elektriksel İletken Nedir? | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Gümüşün diğer metallere göre pahalı olması sebebiyle elektriksel iletken olarak en çok kullanılan maddeler arasında bakır ve alüminyum bulunur. Elektriksel iletken maddelerin elektronları, atomlara zayıf bağ ile tutunur. Bu sayede herhangi bir elektrik akımı sırasında bu elektronlar atomlardan ayrılır. Atomdan ayrılan elektron, akımı diğer elektrona kolaylıkla iletebilir ve bu durum maddeye iletkenlik özelliği kazandırır.

Gümüşten sonra elektriği en iyi ileten elektriksel iletkenler sırasıyla; bakır, altın ve alüminyumdur. Elektriksel iletken maddeler zaman içinde oksitlenerek iletkenliğini yitirebilir. Ancak altın, çok zor oksitlenen bir iletkendir. Bu nedenle yüksek teknolojili cihazların elektriksel kontaklarında tercih edilebilir. Üstelik altın, oksitlendiği halde bile iletkenliğini sürdürür.

Elektriksel İletkenlerin Özellikleri Nedir?

Elektriksel iletkenlerin özellikleri şunlardır:

  • Elektrik akımını kolay bir şekilde iletirler.
  • Pek çok elektriksel iletken, aynı zamanda ısıyı da iletir.
  • İletken maddelerin elektronları, atomlarına zayıf bir bağ ile bağlıdır.
  • Metallerin yanı sıra sıvı ve gaz maddeler de elektriksel iletken olabilir.
  • Metal iletkenler, sıvı ve gaz iletkenlere göre daha iyi iletim sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

9 Şubat 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi