Kademeli Elektrik Tarifesi Nedir?

Elektrikte Kademeli Tarife Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kademeli elektrik tarifesi uygulaması ev (mesken) abone grubu tüketicilerinin tamamı için geçerli olup tüketicilerin günlük 8 kWh'e kadar olan tüketimlerinin düşük kademeli tarife birim fiyatından, bu miktarın üzerindeki tüketimlerin ise yüksek kademeli tarife birim fiyatından faturalandırıldığı uygulamadır.

Kademeli Elektrik Tarifesi Uygulaması

Kademeli elektrik tarifesi, 2/3950 sayılı ve 16/11/2021 tarihli kanun teklifi ile Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmuş ve 25/11/2021 tarihinde kabul edilmiştir. Kademeli Elektrik Tarifesini içeren torba teklifin 31. maddesinde kanun değişikliğinin gerekçesi ve amacı şu şekilde belirtilmiştir:

Madde ile enerji verimliliğini artırmak amacıyla aynı abone grubunda yer alsa bile maliyet bazlı tarife metodunun yanında elektrik enerjisinin tasarruflu kullanılmasını teşvik edici, benzer abone gruplarında fazla tüketim yapanların fazla tüketimin maliyetine katlanması amaçlanmaktadır. Bu düzenleme ile maliyetler için bir çalışma yapılması, gerekli olan abone grubu için normal tüketim tüketim miktarına uygun olarak bir kademe belirlenmesi ve oluşan tüketim artışından kaynaklanan ilave maliyetlerin bu kademe üstünde tüketim yapan aynı abonelere yansıtılması amaçlanmaktadır.

Kademeli elektrik tarifesi ile 6446 sayılı elektrik kanununun güncellenmesi sonucunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, tüketim kademelerini ve limitlerini belirleme yetkisini edinmiştir.

6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 17. maddesinin dördüncü fıkrasının üçüncü cümlesine “abone grupları” ibaresinden sonra gelmek üzere “bu elektrik abone grupları için elektrik enerjisi tüketim miktarına göre farklı” ibaresi eklenmiştir.”

Bu kanun değişikliğinin üzerine 31.12.2021 tarihli Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu toplantısında alınan 10707 numaralı karar ile birlikte ev abone grubundaki tüketiciler için günlük ortalama kWh'in altındaki tüketime kadar düşük tüketimli tarife birim fiyatı, bu tüketim toplamının üzeri için ise yüksek kademeli tarife birim fiyatın uygulaması kararlaştırılmıştır. Uygulama 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 

1 Şubat 2022 tarihli ve 31737 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 31.01.2022 tarihli, 10756 karar no ile mesken alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama 5 kWh olarak belirlenen tüketim miktarı, 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren 7 kWh olarak güncellendi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 28.02.2022 tarihli toplantısında, 31.1.2022 tarihli ve 10756 sayılı kurul kararı ile tek zamanlı AG mesken aboneleri için  günlük ortalama 7 kWh olarak belirlenen kademe limiti, 1.3.2022 tarihinden itibaren düzenlenecek faturalar için günlük ortalama 8 kWh olarak güncellendi. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kademeli Elektrik Tarifesi Nedir?

Kademeli Elektrik Tarifesi Yasal Zemini Nasıl Oluşmuştur?

Kademeli Elektrik Tarifesi Hangi Abone Gruplarına Uygulanır?

Kademeli Elektrik Birim Fiyatları Nedir?

Kademeli Elektrik Tarifesi ile İlgili Olarak encazip.com'un Yorumu Nedir?

Kademeli Elektrik Tarifesi ile İlgili Mevzuat Nedir?

Kademeli Elektrik Tarifesi Ne Zaman Yürürlüğe Girdi?

Kademeli Elektrik Tarifesi Tasarruf İçin Neden Önemlidir?

Kademeli Elektrik Tarifesine Nasıl Başvurulur?

Kademeli Elektrik Tarifesi ve Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi Farkı Nedir?

Kademeli Elektrik Faturası Elektrik Faturasını Nasıl Etkiliyor?