Elektrik Tarifeleri 2023

Elektrik Enerji Tarifeleri 2023

Ülkemizde, elektrik piyasası serbestleşme aşamasını neredeyse tamamlamış ve büyük ölçüde serbest bir piyasa haline gelmiştir. Yabancı dillerden Türkçeye giriş yapan bir kelime ile ifade etmek gerekirse bu sürece “deregülasyon” da denilebilir.

Yani bir başka deyişle elektrik sektöründen devlet tekeli çekilmeye başlanmış ve bu piyasa dahilinde iş yapan tüm kurumlar özel birer şirket haline getirilmeye başlanmıştır. Yine de devlet, sektör üzerindeki denetleyici ve düzenleyici rolünü bırakmamış, böylelikle de ticaretin her iki tarafının haklarının da düzenlemeler ile koruma altına alınması hedeflenmiştir.

Bu piyasa koşullarında tüketicileri en çok ilgilendiren düzenleme ve denetlemelerden biri de elektrik tarifeleri düzenlemeleridir. Elektrik tarifeleri, tüketicilere uygulanacak elektrik fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan yöntemdir. Yani tüketicilere uygulanacak fiyatlar bu elektrik tarifeleri ile belirlenmektedir. Serbestleşen elektrik piyasasında elektrik tarifeleri, özel tedarikçiler tarafından hazırlanır. Sektördeki ana tarife (Ulusal Elektrik Tarifesi), EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) tarafından belirlenir. Bu iki kavram ile ilgili daha detaylı bilgi vermek kafa karışıklıklarını önemli ölçüde engelleyecektir.

EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) Ulusal Elektrik Tarifeleri

Ulusal elektrik tarifeleri, EPDK tarafından yılda dört defa açıklanan, daha önce tedarikçisini değiştirmemiş ya da değiştirmeye hak kazanmamış elektrik tüketicileri için uygulanacak elektrik fiyatlarını belirleyen tarifeler olarak piyasada yerini alır.

Bu durumda daha önce tedarikçinizi değiştirmediyseniz elektrik enerjiniz bölgenizdeki görevli elektrik tedarikçileri tarafından sağlanır ve tüketiminiz için fiyatlandırma ulusal elektrik tarifeleri üzerinden yapılır.(Bunun iki nedeni olabilir; ya serbest tüketici değilsinizdir ya da serbest tüketici olmanıza rağmen bu hakkınızı kullanmamış/kullanamamışsınızdır.) Ulusal Elektrik Tarifesi fiyatları EPDK tarafından ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında açıklanır ve tüm fatura kalemleri bu şekilde belirlenir.

Dönem AdıKapsadığı Dönem
Birinci ÇeyrekOcak, Şubat ve Mart
İkinci ÇeyrekNisan, Mayıs ve Haziran
Üçüncü ÇeyrekTemmuz, Ağustos ve Eylül
Dördüncü ÇeyrekEkim, Kasım ve Aralık

Ulusal elektrik tarifeleri ile hem tüketicilerin kullanacakları elektrik enerjisinin bedeli olan aktif enerji bedeli belirlenir, hem de diğer elektrik faturası kalemlerinin birim fiyatları açıklanır. Diğer fatura kalemleri ister tedarikçinizi değiştirin ister değiştirmeyin aynı kalacağından, bununla ilgili detaylı bilgilere elektrik fiyatları konumuzda yer verdik. Burada ise yalnızca aktif enerji bedelini anlatıyoruz.

Şubat - 2023 EPDK Ulusal Elektrik Tarifeleri

Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak ulusal elektrik tarifeleri aktif enerji birim elektrik fiyatları, ulusal elektrik tarifeleri ile belirlenen dağıtım bedeli birim fiyatları ile vergiler dahil elektrik fiyatları aşağıda belirtilmiştir:

Abone GrubuAktif Enerji Birim FiyatıDağıtım Bedeli Birim FiyatıVergi ve Fonlar Dahil Fiyat
Mesken1.550.77892.60
Ticarethane2.830.79644.45

Ulusal elektrik tarifeleri, EPDK tarafından her üç ayda bir defa açıklanır. Serbest olmayan tüketiciler ve serbest tüketici olup da bu hakkını kullanmamış tüketicilere uygulanacak enerji birim fiyatları ile tüm tüketicilere uygulanacak enerji dağıtım bedeli birim fiyatları, açıklanan bu ulusal elektrik tarifeleri ile belirlenir.

encazip.com’da kredi kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?
Karşılaştırın, en cazip bankayı bulun!

İstediğiniz kredi türünü seçin, teklifleri karşılaştırın, en cazip krediye anında başvurun!

Serbest Piyasa Elektrik Tarifeleri

Elektrik tedarikçileri, tarifelerini belirlerken çoğunlukla EPDK tarafından açıklanan ulusal tarifeleri baz alırlar. Piyasada en çok rastlanan tarifeler genellikle ulusal tarifeler üzerinden belirlenen iskonto oranları ile tüketicilere sunulur. Bu şekilde oluşan tarifeler için indirimli elektrik tarifeleri tabiri kullanılmaktadır. Örneğin bir elektrik tedarikçisi, tarifesini ulusal tarife üzerinden %10 olarak belirlediyse, sözleşme süresi boyunca elektrik fiyatları ne olursa olsun ulusal tarife fiyatları üzerinden %10 daha düşük fiyatta sizlere elektrik enerjisini tedarik eder. İster fiyatlar zamlansın isterse de düşsün, tüketiciler her zaman için aynı indirim oranı ile belirlenen fiyatlar ile enerji tüketirler ve bu doğrultuda fatura öderler.

Özetlememiz gerekirse, ülkemiz elektrik piyasasındaki tüketici fiyatlarının belirlenmesindeki en önemli unsur EPDK tarafından açıklanan ulusal eletrik tarifeleridir. Tüm tedarikçiler kendi fiyatlarını bu tarifelere göre belirleyerek tüketicilere tarifelerini sunarlar.

İndirimli Elektrik Tarifeleri

Tedarikçiler indirimli elektrik tarifelerini yukarıda açıklanan ulusal elektrik tarifesi fiyatları üzerinden belirli bir indirim oranı vererek serbest tüketiciler için indirimli elektrik tarifelerini belirlerler.

Örneğin bir işyeri için, %10 indirim veren bir tedarikçinin indirimi, 2,83 X 0.90 = 2,55 TL olarak belirlenir. Bu birim fiyat, tedarikçinin indirimli elektrik birim fiyatını verir. Tüketiminiz (kWh) ile bu birim fiyatın çarpılması sonucu faturanız oluşturulur.

Elektrik faturanızın nasıl oluşturulduğu ile ilgili detaylı bilgiye encazip.com Bilgilendirme Merkezi’nden ulaşabilirsiniz. Elektrik piyasasında öne çıkan indirimli elektrik tarifeleri ise aşağıdaki tabloda tüketicilerin bilgisine sunulmuştur.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi Nedir, Nasıl Çalışır?

Bir elektrik tarifesi türü olan üç zamanlı elektrik tarifesi, günün farklı zaman dilimlerinde elektriğinize farklı fiyat ödediğiniz bir tarife formatıdır. Üç zamanlı elektrik tarifesi ile geceleri kullandığınız elektrik, gün boyu kullandığınız elektriğe göre daha ucuzdur.

Geceleri kullanılan elektrik, gündüz ve puant zaman dilimine göre daha ucuza kullanıldığı için bu tarifeler ülkemizde üç zamanlı elektrik tarifeleri olarak adlandırılmaktadır. Üç zamanlı elektrik tarifesinde standart sayaçlara benzemeyen yani mekanik olmayan sayaçlar kullanılmalıdır. Bunun için gün içinde farklı zaman dilimlerinde kullanmış olduğunuz elektrik tüketimlerinizi kayıt altında tutabilen elektronik-dijital elektrik sayacı ya da diğer adıyla akıllı sayaç kullanılmaktadır.

Puant Nedir? Puant, elektrik talebinin en yüksek olduğu zaman dilimidir. Elektrik talebinin en yüksek olduğu puant saati elektrik birim fiyatlarının en pahalı olduğu saat dilimidir.

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi Kullandığımı Nasıl Anlarım?

Üç zamanlı elektrik tarifesinde olup olmadığınızdan emin değilseniz, elektrik faturanıza bakabilirsiniz. Faturanızda gündüz, puant ve gece için farklı birim fiyatlar görüyorsanız bu üç zamanlı elektrik tarifesi kullandığınız anlamına gelir. Aynı zamanda faturanızda yer alan müşteri ya da abone grubu kısmında “üç zamanlı” ibaresi yer alıyorsa üç zamanlı elektrik tarifesi kullanıyorsunuz demektir. Yine de emin olamıyorsanız elektrik tedarikçinizi arayarak bilgi alabilirsiniz. 

Üç Zamanlı Elektrik Tarifelerine Nasıl Geçerim?

Üç zamanlı elektrik tarifesi kullanmıyorsanız ve geçmek istiyorsanız, öncelikli olarak akıllı sayaç(dijital) sahibi olmanız gereklidir. Akıllı sayaç sahibi olan her abone üç zamanlı elektrik tarifesinden yararlanamaz; bunun için öncelikle üç zamanlı elektrik tarifesine geçebilmek amacıyla görevli elektrik tedarikçinize veya elektrik tedarikçinize başvuru yapmalısınız.

Üç zamanlı elektrik tarifesine geçiş için akıllı sayaç(dijital) ilk şarttır. Bunun nedeni; mekanik sayaçların zaman dilimlerine göre tüketimleri ölçememesidir. 

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesinden Tek Zamanlı Tarifeye Nasıl Geçerim?

Gece tüketimleri az olan ve gündüz ve puant zaman dilimlerinde harcadığı elektriği daha pahalı kullanmak istemeyen tüketiciler, üç zamanlı tarifelerden tek zamanlı tarifelere geçebilirler.

Akıllı sayaç sahipleri, sayaçlarını ilk kullanmaya başladıklarında tek zamanlı tarifeden kullanmaya başlarlar. Üç zamanlı elektrik tarifesi için başvuruda bulunmadıkları sürece elektriği bu tarifeden kullanmaya devam edeceklerdir. Üç zamanlı elektrik tarifesi kullanıyor olsanız bile aynı zamanda tedarikçinizi değiştirerek de tek zamanlı elektrik tarifeleri ile daha indirimli birim fiyatlardan kullanabilirsiniz.

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi ile Tasarruf Edebilir Miyim?

Üç zamanlı elektrik tarifesi herkes için doğru tarife olmayabilir. Bazı tüketiciler üç zamanlı elektrik tarifesi kullanarak daha fazla elektrik faturası ödeyebilmektedir. Çünkü bu tarifeler onların yaşam tarzına/kullanım alışkanlıklarına uygun değildir.

Üç zamanlı elektrik tarifelerinin sizin için uygun olup olmadığını anlayabilmeniz, birkaç faktöre bağlıdır:

Elektrik tüketiminiz ne zaman artıyor?

Çoğunlukla geceleri elektrik kullanıyorsanız, üç zamanlı elektrik tarifesi sizin için daha cazip olabilir. Gece saat 22.00 sonrasında yapacağınız tüketimlerle üç zamanlı elektrik tarifesine geçtiğinizde tasarruf edebilme olasılığınız yükselir.

Hangi tür elektrikli aletleri kullanıyorsunuz?

Üç zamanlı elektrik tarifeleri, özellikle çamaşır ve bulaşık makinesi gibi elektrikli cihazları sık kullananlar için daha cazip olabilir. Bu tür makineleri geceleri çalıştırma imkanınız varsa daha ucuz elektrik kullanmış olursunuz.

Nasıl bir yaşam tarzına sahipsiniz?

Eğer elektrikli soba ve elektrikli kombi kullanıyorsanız, elektrik tüketimleriniz normale göre daha fazla olabilir. Gündüzleri evde bulunmadığınızdan dolayı kullanmıyorsanız ve geceleri de çok fazla elektrik tüketmiyorsanız, üç zamanlı elektrik tarifesi sizin için çok da cazip olmayabilir.

Üç zamanlı tarifelerin yaşam tarzınıza uyup uymadığını düşünün. Bunun yerine gündüz çalışıyorsanız ve geceleri elektrik tüketiminiz daha fazlaysa kendiniz için cazip olabilecek üç zamanlı elektrik tarifesi kullanabilirsiniz.

Üç Zamanlı Tarifeler Hangi Zaman Dilimlerinde Geçerlidir?

Üç zamanlı elektrik tarifeleri, günün üç ayrı zaman dilimine bölünmesiyle oluşturulduğu için Gündüz-Puant- Gece zaman dilimlerinde geçerlidir. Aşağıdaki tabloda zaman dilimi saat aralıkları belirtilmektedir.

Zaman DilimiSaat Aralıkları
Gündüz (T1)06.00 - 17.00
Puant (T2)17.00 - 22.00
Gece (T3)22.00 - 06.00


Bu saat aralıkları elektrik tedarikçilerine göre değişiklik göstermez.

Zamlanmayan Elektrik Tarifelerinin Avantajları ve Dezavantajları

Elektrik fiyatlarındaki artışlar tüm tüketiciler için en önemli konu başlıklarından biridir. Bu nedenle pek çok tüketici merak etmektedir: “Sabit fiyatlı elektrik tarifelerine geçersem nasıl bir avantaj elde ederim?

Zamlanmayan elektrik tarifesi, sözleşme süreniz boyunca aktif enerji birim fiyatınızın sabit olarak kaldığı tarifedir. Piyasadaki elektrik fiyatları ne kadar artarsa artsın zamlanmayan sabit fiyatlı tarifelerde birim fiyatlara zam yapılmamaktadır. Bu tarifeler sabit birim fiyatlı tarifeler olduğundan dolayı ulusal elektrik fiyatlarındaki artış ya da düşüşler önemli olmayacaktır.

Zamlanmayan elektrik tarifelerinin avantajları şunlardır.

  •  Elektrik fiyatlarındaki artıştan etkilenmeyeceğiniz için gönül rahatlığıyla bu sabit fiyatlı elektrik tarifelerini seçebilirsiniz.
  • Cayma bedeli olan veya olmayan, uzun süreli ve en ucuz olan seçeneği tercih edebilmeniz için zamlanmayan elektrik tarifelerini, bir diğer adıyla sabit birim fiyatlı tarifeleri seçebilirsiniz.
  •  Neredeyse tüm elektrik tedarikçilerinin tarifeleri arasında zamlanmayan elektrik tarifeleri de bulunmaktadır. Siz de sabit birim fiyatlı tarifeleri kullanmak isterseniz bu tarifeler arasında hemen bir karşılaştırma yapabilir ve tedarikçinizi seçebilirsiniz.
  • Tüm tarifelerde olduğu gibi özellikle sabit birim fiyatlı tariflerde de bir rekabet söz konusudur. Bu nedenle bu tarifeler arasında kıyaslama yaparak yapacağınız bir seçim daha cazip bir seçenek olabilir.

Zamlanmayan elektrik tarifelerinin dezavantajları şunlardır.

  •  Elektrik fiyatlarında gerçekleşen bir düşüş sizin beklediğinizden daha fazla fatura ödemenize neden olabilir. Eğer cayma bedeli almayan bir tarife kullanıyorsanız, tarifenizi değiştirmek tercihinize kalmıştır.
  •  Elektrik fiyatlarının artış göstermediği durumlarda zamlanmayan elektrik tarifelerinin fiyatlarında hiçbir değişiklik olmayacağı için avantajınız olmaz ve tasarruf edemezsiniz.
  •  Sözleşmenizi erken sonlandırdığınızda veya iptal etmek istediğinizde cayma bedeli ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu tutar kullandığınız süreye kadar olan size sağlanan faydaların iadesi şeklinde olabilmektedir.

Kullandığım Zamlanmayan Elektrik Tarifesi Sona Erdiğinde Ne Yapmalıyım?

Kullandığınız zamlanmayan elektrik tarifenizin ne zaman sonlanacağını bilmeniz önemlidir. Aksi takdirde bitmeden önce kendinize yeni bir elektrik tarifesi seçmeye vaktiniz olmayabilir. Bu nedenle mevcut tedarikçinizin tarifesini kullanmaya devam etmek zorunda kalabilirsiniz. Güncel tarifelere göre kullandığınız tarifenizden daha yüksek fiyatlı bir tarife kullanır duruma gelebilirsiniz.

Yüksek fiyatlı elektrik tarifelerini kullanmak istemiyorsanız hemen bir karşılaştırma yapabilir, en cazip elektrik tarifenizi seçebilirsiniz.

Zamlanmayan elektrik tarifenizin sözleşme süresi dolmadan yaklaşık 2 ay önce tedarikçinize haber verirseniz, hem tarifenizi seçtiğiniz başka bir tarife ile değiştirebilirsiniz, hem de cayma bedeli ödemek durumunda kalmazsınız.