Elektrik Tarifeleri 2023

Elektrik Enerji Tarifeleri 2023

Ülkemizde, elektrik piyasası serbestleşme aşamasını neredeyse tamamlamış ve büyük ölçüde serbest bir piyasa haline gelmiştir. Yabancı dillerden Türkçeye giriş yapan bir kelime ile ifade etmek gerekirse bu sürece “deregülasyon” da denilebilir. Deregülasyon ile birlikte farklı elektrik tarifeleri oluşmuş ve tüketiciler tek bir tedarikçiye bağlı kalmadan farklı tarifeleri kullanma şansını yakalamıştır.

Elektrik piyasasından devlet tekeli çekilmiş ve bu piyasa dahilinde iş yapan tüm kurumlar özel birer şirket haline getirilmiştir. Yine de devlet, sektör üzerindeki denetleyici ve düzenleyici rolünü bırakmamış, böylelikle de ticaretin her iki tarafının haklarının da düzenlemeler ile koruma altına alınması hedeflenmiştir.

Elektrik Tarifeleri Nasıl Belirlenir?

Bu piyasa koşullarında tüketicileri en çok ilgilendiren düzenleme ve denetlemelerden biri de elektrik tarifeleri düzenlemeleridir. Elektrik tarifeleri, tüketicilere uygulanacak elektrik fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan yöntemdir. Yani tüketicilere uygulanacak fiyatlar bu elektrik tarifeleri ile belirlenmektedir. Serbestleşen elektrik piyasasında elektrik tarifeleri, özel tedarikçiler tarafından hazırlanır. Sektördeki ana tarife (Ulusal Elektrik Tarifesi), Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından belirlenir. Elektrik tedarikçisi değiştirmemiş tüketiciler EPDK'nın ulusal elektrik tarifelerinde belirlediği birim fiyatlarından elektrik tüketirken, serbest elektrik tedarikçilerinin tarifeleri de EPDK tarifeleri baz alınarak ama bu tarifeler üzerinden yapılacak indirimlerle belirlenir.

Mart - 2023 EPDK Ulusal Elektrik Tarifeleri

Mart 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak ulusal elektrik tarifeleri aktif enerji birim elektrik fiyatları, ulusal elektrik tarifeleri ile belirlenen dağıtım bedeli birim fiyatları ile vergiler dahil elektrik fiyatları aşağıda belirtilmiştir:

Abone GrubuAktif Enerji Birim FiyatıDağıtım Bedeli Birim FiyatıEnerji Birim Fiyatı (Dağıtım Bedeli Dahil)Vergi ve Fonlar Dahil Fiyat
Mesken (Düşük Kademe)0.787820 TL/kWh0.7789 TL/kWh1.5667 TL/kWh1.7346 TL/kWh
Mesken (Yüksek Kademe)1.552625 TL/kWh0.7789 TL/kWh2.3315 TL/kWh2.6019 TL/kWh
Ticarethane (Yüksek Kademe)2.83 TL/kWh0.7964 TL/kWh3.6308 TL/kWh4.4516 TL/kWh

Ulusal elektrik tarifeleri, EPDK tarafından her üç ayda bir defa açıklanır. Serbest olmayan tüketiciler ve serbest tüketici olup da bu hakkını kullanmamış tüketicilere uygulanacak enerji birim fiyatları ile tüm tüketicilere uygulanacak enerji dağıtım bedeli birim fiyatları, açıklanan bu ulusal elektrik tarifeleri ile belirlenir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Ulusal Elektrik Tarifeleri Nedir?

Serbest Piyasa Elektrik Tarifeleri Nasıl Belirlenir?

İndirimli Elektrik Tarifeleri Nasıl Belirlenir?

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi Nedir, Nasıl Çalışır?

Puant Elektrik Tarifesi Nedir?

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi Kullandığımı Nasıl Anlarım?

Üç Zamanlı Elektrik Tarifelerine Nasıl Geçilir?

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesinden Tek Zamanlı Tarifeye Nasıl Geçilir?

Sabit Elektrik Tarifelerinin Avantajları Nelerdir?

Sabit Elektrik Tarifelerinin Dezavantajları Nelerdir?

Sabit Birim Fiyatlı Elektrik Tarifesi Sözleşmesi Sona Erdiğinde Ne Yapılmalıdır?