Dicle Elektrik (DEDAŞ) Dağıtım Şirketi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 02.04.2004 tarih 2004/22 sayılı kararı ile özelleştirme kapsamı ve programına alınması neticesinde; Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 31.01.2005 tarih B.02.1.ÖİB.0.10.07/00-991 sayılı yazısı ile Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinden oluşan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin kurulmasına karar verilmiştir. 01.03.2005 tarihinde merkezi Diyarbakır'da olmak üzere; Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. hizmete başlamıştır.

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi (DEDAŞ) Hakkında

  • TEK Köy Elektrikasyonu olarak görev yapmakta olan birimlerimiz 2705 sayılı yasa gereğince Elektrik Dağıtım Müesseselerinin kurulmasından sonra 01.11.1982 tarihinde Belediyeler Elektrik Tahakkuk ve Tahsilat Birimlerine devredilerek 1990 yılına kadar bu şekilde hizmet vermiştir.
  • 1990 yılı Temmuz ayında Elektrik Dağıtım Müessese Müdürlükleri lağvedilerek TEK Elektrik Dağıtım Müessese Müdürlükleri oluşmuş ve bu şekilde 1994 yılına kadar devam etmiştir. 1994 yılında TEK, TEDAŞ ve TEAŞ olarak iki ayrı anonim şirkete dönüştürülmüştür.
  • Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 02.04.2004 tarih 2004/22 sayılı kararı ile özelleştirme kapsamı ve programına alınması neticesinde; Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 31.01.2005 tarih B.02.1.ÖİB.0.10.07/00-991 sayılı yazısı ile Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinden oluşan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin kurulmasına karar verilmiştir. 01.03.2005 tarihinde merkezi Diyarbakır'da olmak üzere; Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. hizmete başlamıştır.
  • Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin, Dicle Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış A.Ş.'deki %100 oranındaki hissesinin devrine ilişkin hisse satış sözleşmesi 28.06.2013 tarihinde imzalanarak Dicle Enerji Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş.ye devrolmuştur.
  • Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik satışı yapamaz. Elektrik tedarik şirketleri ve elektrik dağıtım şirketleri birbirinden ayrı sorumluluklara sahiptir.

Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesi Yıllara Göre Elektrik Tüketim Grafiği

Aşağıdaki grafikte (DEDAŞ Elektrik Dağıtım Grafiği) Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin 2018 yılından itibaren abonelerine sağladığı elektrik gücü verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dicle Elektrik (DEDAŞ) Dağıtım Şirketi Hangi Bölgelerden Sorumludur?

Dicle Elektrik (DEDAŞ) Dağıtım Şirketi Elektrik Tüketim Dağılımı Nedir?

Dicle Elektrik (DEDAŞ) Dağıtım Sistemi Kullanıcı Sayıları Nedir?

Dicle Elektrik (DEDAŞ) Dağıtım Kalite Göstergeleri Nedir?

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi Bölgesindeki Kaçak Elektrik Kullanım Oranları Nedir?

Dicle Elektrik (DEDAŞ) Dağıtım Şirketi Kurumsal Bilgileri Nedir?

Dicle Elektrik (DEDAŞ) Dağıtım Şirketi Sahibi Kimdir?

Dicle Elektrik (DEDAŞ) Dağıtım Şirketi Ne Zaman Kuruldu?

Dicle Elektrik (DEDAŞ) Dağıtım Şirketi Nerededir?

Dicle Elektrik (DEDAŞ) Dağıtım Şirketi İletişim Numarası Nedir?

Dicle Elektrik (DEDAŞ) Sosyal Medya Hesapları Nedir?

Dicle Elektrik (DEDAŞ) Dağıtım Şirketi Genel Müdürü Kimdir?

Dicle Elektrik (DEDAŞ) Dağıtım Şirketi Şubeleri ve İşletme Müdürlükleri Hangileridir?

İlgili İçerikler