Sigorta Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Sigorta Nedir?

Sigorta, kamu veya özel kurumlarla yapılan bir anlaşma sonucu sağlık veya mal güvenliğine yönelik meydana gelebilecek herhangi bir hasarın yol açacağı zararların minimuma indirgenmesini sağlayan mali bir araçtır.

Sigorta yaptıran kişi veya kurum, yapılan anlaşma kapsamında aylık olarak düzenli prim ödemesi gerçekleştirir. Bunun karşılığında ise sigorta kapsamında bulunan şeylere herhangi bir zarar gelmesi halinde ortaya çıkan mali zarar, sigorta kurumu tarafından karşılanır. Sigorta kurumları devlete bağlı olabildiği gibi özel olarak çalışan sigorta kurumları da bulunur. Ancak özel sigorta kurumları da devlet tarafından denetlenmektedir.

Sigorta Ne İşe Yarar?

Sigorta; yangın, deprem, sel, doğal afet, kaza, hastalık ve benzeri durumlar sonucunda ortaya çıkan mali hasarın minimuma indirilmesini sağlar. Sigorta işlemi için aylık olarak ödenen primler karşılığında, sigorta kapsamında yer alan herhangi bir mali zarar, sigorta kurumu tarafından karşılanır. Olağanüstü durumlarda ortaya çıkan mali zararlar kişi tarafından ödenemeyecek seviyede olabilir. Bu tip bir durumla karşı karşıya kalmamak için önceden anlaşılan bir sigorta kurumuna aylık olarak prim ödenerek sigorta kapsamına girilebilir. Bu sayede gelecekte herhangi bir olağanüstü durum sonucu ortaya çıkacak olan mali zararlar sigorta tarafından karşılanır. Dolayısıyla sigorta, kişi veya kurumları olası mali zararlara karşı koruma altına alan bir mali araçtır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sigortanın Faydaları Nedir?

Sigortanın Önemi Nedir?

Sigorta Çeşitleri Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

KASKO Sigortası Nedir?

Konut Sigortası Nedir?

DASK Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Hayat Sigortası Nedir?

Seyahat Sigortası Nedir?

Eğitim Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Ferdi Kaza Sigortası Nedir?

Sigorta Nasıl Yaptırılır?

Kimler Sigorta Yaptırmalıdır?

Sigorta Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigorta Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Sigorta Ücretleri Nedir?

Sigorta Hasarın Ne Kadarını Karşılar?

Türkiye'deki Sigorta Şirketleri Nedir?

Sigorta Tarihçesi Nedir?