Sigorta Nedir?

Sigorta, kamu veya özel kurumlarla yapılan bir anlaşma sonucu sağlık veya mal güvenliğine yönelik meydana gelebilecek herhangi bir hasarın yol açacağı zararların minimuma indirgenmesini sağlayan mali bir araçtır.
Sigorta Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Sigorta yaptıran kişi veya kurum, yapılan anlaşma kapsamında aylık olarak düzenli prim ödemesi gerçekleştirir. Bunun karşılığında ise sigorta kapsamında bulunan şeylere herhangi bir zarar gelmesi halinde ortaya çıkan mali zarar, sigorta kurumu tarafından karşılanır. Sigorta kurumları devlete bağlı olabildiği gibi özel olarak çalışan sigorta kurumları da bulunur. Ancak özel sigorta kurumları da devlet tarafından denetlenmektedir.

Sigorta Ne İşe Yarar?

Sigorta; yangın, deprem, sel, doğal afet, kaza, hastalık ve benzeri durumlar sonucunda ortaya çıkan mali hasarın minimuma indirilmesini sağlar. Sigorta işlemi için aylık olarak ödenen primler karşılığında, sigorta kapsamında yer alan herhangi bir mali zarar, sigorta kurumu tarafından karşılanır. Olağanüstü durumlarda ortaya çıkan mali zararlar kişi tarafından ödenemeyecek seviyede olabilir. Bu tip bir durumla karşı karşıya kalmamak için önceden anlaşılan bir sigorta kurumuna aylık olarak prim ödenerek sigorta kapsamına girilebilir. Bu sayede gelecekte herhangi bir olağanüstü durum sonucu ortaya çıkacak olan mali zararlar sigorta tarafından karşılanır. Dolayısıyla sigorta, kişi veya kurumları olası mali zararlara karşı koruma altına alan bir mali araçtır.

Sigorta Çeşitleri Nedir?

Sigorta çeşitleri şunlardır.

  • Zorunlu trafik sigortası
  • Özel sağlık sigortası
  • Kasko sigortası
  • Konut sigortası
  • DASK (Zorunlu deprem sigortası)
  • Hayat sigortası
  • Seyahat sigortası
  • Eğitim sigortası
  • Tamamlayıcı sağlık sigortası
  • Ferdi kaza sigortası

Sigorta Nasıl Yaptırılır?

Sigorta yaptırmak son derece kolay bir işlemdir. Öncelikle yaptırılmak istenen sigorta türü kapsamında hizmet veren bir sigorta şirketi seçilmelidir. Bu sigorta şirketi ile görüşme sağlandıktan sonra şirket yetkilisi tarafından hazırlanacak olan sigorta poliçesinin şartları dikkatle okunmalıdır. Mutabık olunduktan sonra anlaşılan tutarın ilk primi yatırılarak sigorta girişi başlatılmış olur. İlave olarak sigorta fiyat karşılaştırma siteleri üzerinden de kolayca sigorta yaptırılabilir. Bu şekilde yaptırılacak sigortalarda öncelikle sigortalı bilgileri girilir, daha sonra sigorta şirketleri karşılaştırılır, en cazip sigorta poliçesi seçilerek kredi kartı ile ödeme yapılır.

Kaynaklar:Insurance

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

16 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi