İkame Araç Nedir?

İkame araç, sigortalı bir aracın kaza yapması durumunda verilen yedek araca denir. İkame araçlar, sigorta şirketi tarafından belirlenir ve asıl aracın kaza sonrasında trafiğe çıkamaması durumunda temin edilir.
İkame Araç Nedir? Nasıl Alınır?

En cazip sigortayı anında bulun!

Sigorta şirketleri, asıl araç kaza yaptıktan sonra inceleme yani ekspertiz amacıyla eksper gönderir. Gerekli incelemelerin ardından araç hakkında karar verilir. Asıl otomobil, trafikte seyir için güvenli değilse yedek araç yani ikame araç temin edilir. Kaza sonrası aracın trafiğe çıkmasında herhangi bir problem görülmezse ikame araç temin edilmez.

İkame araç seçimi sigorta şirketi tarafından yapılır ve asıl aracın özelliklerine en yakın otomobil temini sağlanır. Her hasar görmenin ardından yedek araç verilmez. Küçük hasar kategorisinde kabul edilen vuruk, çizilme veya sürüşü engellemeyen durumlarda yedek araç temini sağlanmaz. Sigorta şirketleri ve sürücü, sigorta poliçesini hazırlarken hangi durumlarda yedek araç hizmetini kullanabileceklerini poliçe üzerinde kesinleştirir.

İkame Araç Nasıl Alınır?

Kasko ikame araç şu şekilde alınır.

  • Kaza sonrası araç servise gider.
  • Araç servisteyken araca ait hasar dosyası açılır.
  • Sigorta şirketine ikame araç talebinde bulunulur. Poliçede ikame araç teminatı maddesi bulunması takdirde sigorta şirketi tarafından yedek araç verilir, 24 saat içinde sürücüye teslim edilir.

Kaskodan İkame Araç Hangi Durumlarda Verilir?

Kaskodan ikame araçtan yararlanmak için belirli şartların gerçekleşmesi gerekir. İkame araç için gerekli durumlar aşağıdadır.

  • Asıl aracın servis ve bakım süresinin uzaması
  • Aracın kullanılamayacak duruma gelmesi
  • Aracın sürüş güvenliğinin kalmaması
  • Poliçede mutlaka ikame araç teminatının verilmesi

İkame Araç Nereden Alınır?

İkame araç temini, sürücünün sigorta şirketiyle anlaşmalı olduğu kiralık araç firmasından alınır. Sürücüye konum itibariyle en yakın, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu firma şubesine gidilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

19 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi