Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz? Trafik Sigortası, belirli koşullarda ödeme yapmaz ve bu durumlar genellikle poliçe şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterir.
Trafik Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar Nelerdir?

Kasko sigortası, aracın kendi kusurundan kaynaklanan zararları içerir. Bu durumda, kasko sigortası sadece sigortalının aracının kusurlu olduğu durumlarda ortaya çıkan maddi zararları karşılayabilir. Genel olarak aşağıda sıralanan durumlarda Trafik Sigortası ödeme yapmaz.

  • Aracın Hareket Halinde Olmadığı Durumlarda: Sigorta genellikle aracın trafiğe çıktığı anlara odaklandığı için park halindeyken meydana gelen zararları kapsamayabilir.
  • İş Durması veya Gelir Kaybı gibi Dolaylı Zararlarda: Sigorta genellikle doğrudan maddi zararları hedefler ve iş kaybı gibi dolaylı zararları kapsamayabilir.
  • Sigortalı Aracın Kusurlu Olduğu Durumlarda: Kaza sigortalının kusuru nedeniyle meydana gelirse kendi aracının zararları Trafik Sigortası tarafından karşılanmaz.
  • Römorklarda Taşınan Malların Zararlarında: Römorklarda taşınan malların zararları genellikle kapsam dışında olabilir, ancak yanlarında bulunan eşyalar bu kapsama dahildir.
  • Manevi Tazminat Taleplerinde: Sigorta genellikle maddi zararları kapsar, manevi tazminat talepleri genellikle kapsam dışıdır.
  • Çalınan Araç ve Kazaya Karışma Durumunda Oluşacak Hasarlarda: Çalınan araçla ilgili hasarlar kapsam dışında olabilir.
  • Patlayıcı Madde Taşıma Durumlarında: Tehlikeli mal taşıma durumları genellikle sigorta kapsamı dışındadır.
  • Aynı Kişiye Ait Araçların Karıştığı Kazalarda: Aynı sigortalıya ait araçlar arasındaki kazalar genellikle kapsam dışındadır.
  • Araç Bakımı veya Satışı Nedeniyle Kazalar: Araç bakım veya satış nedeniyle trafiğe çıkmayan durumlarda meydana gelen kazalar genellikle kapsam dışında olabilir.

İlgili İçerik:

KASKO Nedir?

Bu durumlar genel bilgiler içermekte olup Zorunlu Trafik Sigortası poliçesinin detayları ve şartları şirketten şirkete değişiklik gösterir. Bu nedenle, sigorta poliçesini dikkatlice incelemek ve sigorta şirketi ile iletişime geçmek önemlidir.

İlgili İçerikler

29 Aralık 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 3 Ocak 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi