Sigorta Teminatları ve Açıklamaları

Sigorta teminatları, sigorta poliçesinin içeriğini ve kapsamını belirler ve sigortalıya belirli risklere karşı koruma sağlar.
Sigorta Teminat Limitleri ve Açıklamaları 2024

En cazip sigortayı anında bulun!

Her sigorta türü farklı teminatlar sunar. Örneğin, kasko sigortası aracın fiziksel zararlarına karşı maddi koruma sağlarken trafik sigortası üçüncü taraflara verilen zararları karşılar.

Sigorta Teminat Tutarı Nedir?

Sigorta teminat tutarı, bir sigorta poliçesinde belirtilen ve sigorta şirketinin belirli bir risk veya olayın meydana gelmesi durumunda ödeme yapmayı taahhüt ettiği maksimum miktarı ifade eder. Sigorta teminat tutarı, poliçede belirtilen limitlere ve sigorta türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin, bir araç kasko sigortası poliçesinde, aracın değerine göre belirli bir teminat tutarı belirlenir. Bu, aracın çalınması, hasar görmesi veya kaybolması gibi olaylar durumunda ödenecek maksimum miktarı gösterir.

Sigorta Teminatını Kim Belirler?

Sigorta teminatını belirleyen kişi veya kurum, genellikle sigorta şirketidir. Sigorta şirketi, sigortalının ihtiyaçlarına ve taleplerine göre bir sigorta poliçesi sunar. Sigorta teminatı, poliçenin içeriği ve sigortalının risk profili gibi faktörlere bağlı olarak belirlenir. Sigorta teminatı, sigorta poliçesinde belirtilen limitlere, kapsama ve primlere göre şekillenir.

Sigorta Teminatı Ne Zaman Başlar?

Sigorta teminatı, sigorta poliçesinde belirtilen tarihe veya olaya göre başlar. Bu başlama zamanı, poliçenin koşullarına ve sigorta türüne bağlı olarak değişebilir. Poliçe başlama tarihi, sigorta teminatının geçerli olduğu başlangıç noktasını belirlerken bazı sigorta türleri belirli olayların gerçekleşmesi veya ilk prim ödemesinin yapılması gibi faktörlere bağlı olarak teminatı başlatır.

Araç Başına Limit Teminatı Nedir?

Araç başına maddi teminat, kaza sırasında karşı tarafta meydana gelebilecek maddi zararları kapsar. Kaza nedeniyle karşı taraftaki araçta oluşan hasarları içerir. Bu teminat, sigorta poliçesinde belirtilen limit dahilinde kusurlu tarafın trafik sigortası tarafından karşılanır.

Kaza Başına Limit Teminatı Nedir?

Kaza başına limit teminatı, bir sigorta poliçesinde belirtilen ve aynı kaza sonucu meydana gelen tüm zararlar için ödenebilecek maksimum miktarı ifade eder. Bu teminat, sigortalının poliçe kapsamında bulunan olaylardan kaynaklanan hasarları karşılama sınırlarını belirler.

Ölüm ve Sakatlanma Limiti Teminatı Nedir?

Ölüm ve sakatlanma limiti teminatı, bir sigorta poliçesinde belirtilen ve poliçe kapsamındaki kişilerin (sigortalı veya aile üyeleri) bir kaza sonucu ölmesi veya kalıcı sakatlanması durumunda ödenebilecek maksimum miktarı ifade eder. Bu teminat, genellikle kişisel kaza sigortaları veya ferdi kaza sigortaları gibi sigorta türlerinde bulunur.

Yanma Teminatı Nedir?

Yanma teminatı, aracın yangın sonucu oluşan hasarlarını kapsayan bir kasko sigortası ek teminattır. Bu teminat, aracın motor veya diğer bileşenlerinde çıkan yangınlar gibi olaylar sonucu meydana gelen zararlarını karşılar.

Sel ve Su Basması Teminatı Nedir?

Sel ve Su Basması Teminatı, aracınızın sel, su baskını veya su nedenli hasarlarına karşı kasko sigortası içinde sunulan bir ek teminattır. Bu teminat, aracınızın motoru, elektrik sistemi, iç döşeme ve diğer bileşenlerinde meydana gelebilecek zararları içerir ve muafiyetlerle sınırlanabilir.

Deprem, Fırtına ve Dolu Teminatı Nedir?

Deprem, Fırtına ve Dolu Teminatı, araç sigortası kapsamında sunulan bir ek teminattır ve aracın deprem, şiddetli fırtına veya dolu nedeniyle meydana gelen hasarları karşılar. Teminat, aracın kaporta, camlar, lastikler ve iç döşeme gibi bileşenlerinde oluşabilecek zararları içerir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

22 Eylül 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 22 Nisan 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi