Riziko Nedir?

Riziko, özellikle sigorta sektöründe “risk” kelimesi ile eş anlamlı kullanılan bir kelimedir. Riziko, herhangi bir olayın meydana gelme veya gerçekleşme ihtimalidir.
Riziko Nedir, Neden Önemlidir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Riziko, özellikle sigorta sektöründe “risk” kelimesi ile eş anlamlı kullanılan bir kelimedir. Riziko, herhangi bir olayın meydana gelme veya gerçekleşme ihtimalidir. Sigortacılıkta sigortalanan şeye yönelik risklerin meydana gelme ihtimali riziko olarak anılır. Riziko arttıkça, sigorta bedeli de artar. Rizikonun gerçekleşmesi halinde, sigortalının maddi talepte bulunma ve tazminat isteme hakkı ortaya çıkar. Bu durum, sigorta şirketinin sigortalı tarafa ödeme yapması anlamına gelir.

Rizikonun Önemi Nedir?

Riziko, sigorta sektöründe oldukça önemli bir bilgidir. Sigorta kapsamında güvence altına alınan şeyler tamamen riziko ile bağlantılıdır. Sigorta güveninin tesis edilmesi ve her iki taraf (sigortalı ve sigortacı) için de adil bir sigorta anlaşması yapılabilmesi için riziko büyük öneme sahiptir. Riziko yalnızca meydana gelmesi muhtemel olan tehlikelerin belirlenmesini değil aynı zamanda zarar tespitinin yapılmasında da önemlidir.

Riziko Nasıl Gerçekleşir?

Sigorta kapsamında alınan unsurların, sigortalı tarafından tazminat talep edilebilecek duruma gelmesine rizikonun gerçekleşmesi adı verilir. Bu unsurlar, sigorta poliçesi kapsamında çeşitli risklere karşı güvence altına alınır. Risklerin gerçekleşmesi ve söz konusu unsurların hasara uğraması rizikonun gerçekleştiği anlamına gelir. Rizikonun gerçekleşmesinin ardından sigortalı tarafından gerekli işlemler başlatılarak sigorta şirketinden tazmin borcu tahsil süreci başlatılır.

Riziko Hangi Durumlarda Geçerli Sayılır?

Rizikonun gerçekleşmiş olması, rizikonun geçerli olduğu anlamını taşımaz. Rizikonun geçerli sayılabilmesi için rizikoyu gerçekleştiren olayın sigorta poliçesi kapsamındaki durumlara uygun olarak gerçekleşmiş olması gerekir. Örnek olarak hayat sigortası kapsamında sigorta altına alınan birisinin intihar yöntemiyle yaşamını yitirmesi, rizikonun geçersiz sayılmasına sebep olur. Rizikonun geçerli sayılabilmesi için poliçe kapsamında belirlenmiş durumlar dahilinde gerçekleşmiş olması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

28 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi