Riziko Nedir, Neden Önemlidir?

Riziko Nedir?

Riziko, özellikle sigorta sektöründe “risk” kelimesi ile eş anlamlı kullanılan bir kelimedir. Riziko, herhangi bir olayın meydana gelme veya gerçekleşme ihtimalidir.

Riziko, özellikle sigorta sektöründe “risk” kelimesi ile eş anlamlı kullanılan bir kelimedir. Riziko, herhangi bir olayın meydana gelme veya gerçekleşme ihtimalidir. Sigortacılıkta sigortalanan şeye yönelik risklerin meydana gelme ihtimali riziko olarak anılır. Riziko arttıkça, sigorta bedeli de artar. Rizikonun gerçekleşmesi halinde, sigortalının maddi talepte bulunma ve tazminat isteme hakkı ortaya çıkar. Bu durum, sigorta şirketinin sigortalı tarafa ödeme yapması anlamına gelir.

Rizikonun Önemi Nedir?

Riziko, sigorta sektöründe oldukça önemli bir bilgidir. Sigorta kapsamında güvence altına alınan şeyler tamamen riziko ile bağlantılıdır. Sigorta güveninin tesis edilmesi ve her iki taraf (sigortalı ve sigortacı) için de adil bir sigorta anlaşması yapılabilmesi için riziko büyük öneme sahiptir. Riziko yalnızca meydana gelmesi muhtemel olan tehlikelerin belirlenmesini değil aynı zamanda zarar tespitinin yapılmasında da önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Riziko Nasıl Gerçekleşir?

Riziko Hangi Durumlarda Geçerli Sayılır?

Riziko Gerçekleşmesinde İhmal Bulunursa Sonuç Ne Olur?

Sigorta Poliçesinde Riziko Nasıl Geçer?

Rizikonun Gerçekleşmesi Halinde Sigorta Ettirenin Yükümlülükleri Nelerdir?

Riziko Konusunda Sigorta Edenin Sahip Olduğu Sorumluluklar Nelerdir?

Riziko Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?