DASK ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Evler deprem, yangın gibi durumlar sebebiyle hasar görür. Meydana gelen bu hasarlar maddi kayıpları beraberinde getirir.
DASK ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan maddi kayıpların önlenmesi için DASK ya da konut sigortası yapılır. DASK ile konut sigortası arasındaki fark, DASK’ın zorunlu olmasına karşılık konut sigortasının keyfi olmasıdır.

DASK ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Konut sigortası ve DASK, temel olarak deprem gibi sebeplere bağlı olarak konutta meydana gelen maddi kayıpları güvence altına alır. Konut sigortası ve DASK hakkında detaylı bilgi ve fark aşağıdaki gibidir.

  • Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) zorunlu bir sigorta türüyken konut sigortası isteğe bağlıdır.
  • Konut sigortası iptal edilebilir. İptal için gerekli şartlar ve olası senaryolar poliçede yer alır. Zorunlu Deprem Sigortası ise iptal edilemez.
  • Zorunlu Deprem Sigortası, binada deprem nedeniyle binada meydana gelen hasarları güvence altına alırken konut sigortası çok daha geniş bir kapsama sahiptir. Konut sigortasına ek birçok teminat eklenebilir.
  • Konut sigortasını yenilemek zorunlu değilken DASK, her sene yenilenir.

Konut kredisi, ZDS yerine geçmez. Konut sigortası bulunanlar için Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak zorunlu olmaktan çıkmaz.

İlgili İçerikler

2 Ağustos 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 11 Ağustos 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi