Tramer Nedir?

Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumunun kısaltılmış adıdır. Tramer sistemi, trafik sigortalarına dair tüm bilgilerin toplandığı bir veri merkezidir.
Tramer Nedir? Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır? 2024

En cazip sigortayı anında bulun!

Tramer, araç hasar sorgulama sistemidir. Her araç sahibi, Tramer sorgulaması yaparak aracına ait sigorta işlemlerini görebilir ve aracının hasar durumunu kontrol edebilir. Kaza bilgileri de Tramer sorgulaması ile takip edilebilir. Araç sahibi olmak isteyenler ise satın almak istedikleri araca dair sigorta ve hasar durumunu Tramer’den kontrol edebilir. 

Tramer’in Görevi Nedir?

Tramer’in görevi, sorgulama yapan kişiye, sorgulama yapılan araçla ilgili sigorta bilgilerini tek seferde, eksiksiz şekilde vermektir. Araçlara yönelik bilgilere erişebilme olanağı sağlayan Tramer'den kusur oranı, poliçe bitiş tarihi, aracın sigorta geçmişi gibi bilgiler edinilebilir. Tramer sistemi ile araç bilgileri şeffaf şekilde listelenir ve aktarılır. Tramer, bir nevi araç sağlık karnesi gibidir.

Tramer ile Neler Sorgulanabilir?

Tramer sistemi, genellikle araç hasar kaydı sorgulama için kullanılsa da sadece bir hasar sorgulama sistemi değildir. Aracın hasar kaydı, poliçe durumu, kasko bilgileri, kaza kusur oranı gibi ayrıntılı bilgilere Tramer sayesinde ulaşılabilir. Tramer ile sorgulanabilecek ana konular şunlardır.

  • Araç hasar kaydı
  • Kasko poliçesi
  • Trafik poliçesi
  • Kaza tespit tutanağı sonrasında netleşen kusur oranı

Tramer aracılığıyla bir aracın vaziyeti ile ilgili en gerekli ögeler sorgulanabilir.

Tramer ile Araç Hasar Kaydına Nasıl Ulaşılır?

Tramer ile araç hasar kaydına SMS, çağrı merkezi veya online olarak ulaşılabilir. Plaka sorgulama için aracın plakası bitişik yazılarak 5664’e SMS atılabilir. Araç plaka değiştirmiş olsa bile geçmiş araç hasar kaydına ulaşılır. SMS ücreti, tüm operatörler için 46TL’dir. Şasi numarası ile araç hasar kaydına ulaşmak için HASAR boşluk S boşluk ŞASİ NUMARASI yazılıp 5664’e SMS atılır. DETAY boşluk PLAKA yazıp 5664’e SMS atarak araçla ilgili trafiğe çıkış, kasko durumu, tescil kaydı gibi bilgilere ulaşılır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

20 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Ocak 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi