Siber Güvenlik Sigortası Nedir?

Siber güvenlik, kişisel veya ticari tüm elektronik akış sistemini, verileri korumayı amaçlayan güvenlik uygulamasıdır. Aynı zamanda siber güvenlik “bilgi teknolojisi güvenliği” olarak da tanımlanır.
Siber Güvenlik Sigortası Nedir?

En cazip sigortayı anında bulun!

İnternet veya teknolojik cihaz üzerinde bulunan bilgilerin yetkisiz olarak sızdırılması ve kullanılmasına siber saldırı adı verilir. Bu mağduriyetlerden en çok ticari amaçlı kurulan şirketler zarar görmektedir. Türkiye’de 2020 verilerine göre siber saldırı oranı %81 artmıştır. Sigorta şirketleri siber güvenlik sigortalarını ticari iletmeler için hazırlasalar da bireysel olarak da kullanılabilir.

Siber Güvenlik Sigortası Ne İşe Yarar?

Siber güvenlik sigortası, şirketlerin ve bireylerin maddi ve veri kaynaklarının güvence altında kalmasını sağlar. Bilgi başına fidye ödemek oldukça büyük maliyetler içerir.

Bilgisayar korsanları sayesinde oluşan veri ihlalleri sonucunda şirketin başına birtakım maddi zararlar meydana gelir. Aynı zamanda söz konusu ihlal için şirketler yasal süreç başlatabilir. Yasal süreç içindeki tüm giderler poliçe tarafından karşılanır.

Aynı zamanda oluşan siber saldırı sonucunda şirkete bir ceza kesilmesi durumunda poliçe gereği sigorta şirketleri cezayı da öderler. İnternet alışverişlerinde kullanılan kredi ve banka kartlarının güvenliği oldukça önemlidir. Bireysel siber güvenlik sigortası ise kişinin kimlik bilgilerini, kart bilgilerini ve internet ortamında oluşan tüm veri akışının güvenliğini sağlar.

Siber Güvenlik Sigortası Nasıl Yapılır?

Sibel güvenlik sigortası, her yıl otomatik olarak yenilenebilir. 18 yaşının üstündeki her birey veya şirket sahibi başvurabilir. Siber güvenlik sigortası başvurusu için şu adımlar izlenir.

  • İstenilen bankanın şubesine gidilir veya internet/ mobil bankacılık uygulamasına girilir.
  • Ardından Siber Güvence Sigortası’na başvuru tamamlanır. Söz konusu sigorta ismi “bilgi güvenliği, siber güvenlik” gibi isimlerle de anılabilir.

Siber Güvenlik Sigortası İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Siber güvenlik sigortası yaptıran kişi veya kurumların sağlaması gereken şartlar bulunur. Bu şartlar sigortalının poliçeden daha kolay bir şekilde yararlanmasını sağlar. Siber güvenlik sigortası şartları şunlardır:

  • Gerekli verilerin haftalık olarak yedeklenmesi.
  • Kullanılan antivirüs programlarının aktif olarak çalışıyor olması.
  • Kullanılan parolaların düzenli olarak güncellenmesi.
  • Kullanılan cihazların güvenlik duvarına sahip olması.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

1 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi