Siber Güvenlik Sigortası Nedir?

Siber Güvenlik Sigortası Nedir?

Siber güvenlik, kişisel veya ticari tüm elektronik akış sistemini, verileri korumayı amaçlayan güvenlik uygulamasıdır. Aynı zamanda siber güvenlik “bilgi teknolojisi güvenliği” olarak da tanımlanır.

İnternet veya teknolojik cihaz üzerinde bulunan bilgilerin yetkisiz olarak sızdırılması ve kullanılmasına siber saldırı adı verilir. Bu mağduriyetlerden en çok ticari amaçlı kurulan şirketler zarar görmektedir. Türkiye’de 2020 verilerine göre siber saldırı oranı %81 artmıştır. Sigorta şirketleri siber güvenlik sigortalarını ticari iletmeler için hazırlasalar da bireysel olarak da kullanılabilir.

Siber Güvenlik Sigortası Ne İşe Yarar?

Siber güvenlik sigortası, şirketlerin ve bireylerin maddi ve veri kaynaklarının güvence altında kalmasını sağlar. Bilgi başına fidye ödemek oldukça büyük maliyetler içerir.

Bilgisayar korsanları sayesinde oluşan veri ihlalleri sonucunda şirketin başına birtakım maddi zararlar meydana gelir. Aynı zamanda söz konusu ihlal için şirketler yasal süreç başlatabilir. Yasal süreç içindeki tüm giderler poliçe tarafından karşılanır.

Aynı zamanda oluşan siber saldırı sonucunda şirkete bir ceza kesilmesi durumunda poliçe gereği sigorta şirketleri cezayı da öderler. İnternet alışverişlerinde kullanılan kredi ve banka kartlarının güvenliği oldukça önemlidir. Bireysel siber güvenlik sigortası ise kişinin kimlik bilgilerini, kart bilgilerini ve internet ortamında oluşan tüm veri akışının güvenliğini sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Siber Güvenlik Sigortası Nasıl Yapılır?

Siber Güvenlik Sigortası İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Siber Güvenlik Sigortasını Kimler Satın Alabilir?

Siber Güvenlik Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası Nedir?

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası Neden Yapılmalı?

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası Teminatı Nedir?

Bireysel Siber Güvenlik Sigortası Tazminatı Nedir?

Ticari Siber Güvenlik Sigortası Nedir?

Ticari Siber Güvenlik Sigortası İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Ticari Siber Güvenlik Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Ticari Siber Güvenlik Sigortasının Önemi Nedir?

Ticari Siber Güvenlik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Ticari Siber Güvenlik Sigortası Tazminatı Nedir?