Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hasar kaydı, herhangi bir kaza veya benzeri durum nedeniyle araçta veya parçalarında meydana gelen hasarın tramer sistemine işlenmesidir.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?
5 Temmuz 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Şubat 2024

En cazip sigortayı anında bulun!

Bir aracın hasar kaydının oluşturulabilmesi için trafik sigortası veya kasko tarafından hasarın karşılanmış olması gerekir. Tramer sistemine yapılan hasar kayıtları, daha sonra çeşitli yöntemlerle sorgulanabilir. Hasar kaydı sorgularken en çok kullanılan yöntemlerden biri sorgulama işlemini plaka numarası ile yapmaktır. Hasar kaydı, aracın değerini etkileyen bir faktördür. Bu nedenle özellikle ikinci el araç alımı veya satımı sırasında sıklıkla kullanılan bir işlemdir. Plakadan araç hasar kaydı sorgulama işlemi SMS yoluyla yapılabilir. Plaka yazıldıktan sonra tüm cep telefonu operatörleri üzerinden 5664’e kısa mesaj gönderilerek aracın hasar kaydına ulaşılabilir. Bu işlem tüm cep telefonu operatörleri için 46 TL işlem bedeli ile yapılabilir.

Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılabilir?

Araç hasar kaydı sorgulaması, pek çok farklı yöntemle yapılabilir. Hasar kaydı sorgulamak isteyenler SMS, online işlemler ve çağrı merkezi seçeneklerinden biriyle araç hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. SMS ile araç hasar kaydı sorgulama işlemi için tüm operatörler üzerinden araç plakasını yazıp 5664’e SMS göndermek yeterlidir. Bu işlemin ücreti tüm operatörler için 46 TL’dir.

Araç hasar kaydı sorgulamak için bir diğer yöntem ise bu işlemi e-devlet üzerinden yapmaktır. E-devlete giriş yapıldıktan sonra arama bölümüne SBM yazılarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin e-devlet hizmetler sayfasına giriş yapılır. Ardından “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgisi Sorgulama” sayfasına giriş yapılarak sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlem, SBM’nin resmi web sitesi olan sbm.org.tr üzerinden giriş yapılarak da gerçekleştirilebilir. Bu site üzerinden sorgulama yapabilmek için siteye üye olmak gerekir. Üyelik işlemi tamamlanarak giriş yapıldıktan sonra hasar kaydı sorgulaması yapılabilir. Hasar kaydı sorgulama işlemi aynı zamanda çağrı merkezi üzerinden de gerçekleştirilebilir.

Araç (Araba) Hasar Kaydı Sorgulama Yolları Nelerdir?

  Yeni bir araç satın almak isteyen kişilerin aklında sürekli bir şüphe bulunur. Özellikle ikinci el araç piyasasında çoğu zaman araç hasar geçmişi farklı gösterilir. Daha doğru bilgiler alarak daha doğru bir karara ulaşmak isteyenler, araç hasar kaydını sorgulayabilir. Araç hasar kaydı sorgulama yolları şunlardır.

  • SMS ile sorgulama (5664’e mesaj atılır)
  • E-devlet üzerinden sorgulama (Trafik Poliçe ve Hasar Bilgisi Sorgulama ekranından yapılır)
  • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin resmi web sitesi üzerinden sorgulama (sbm.org.tr)
  • Çağrı merkezini kullanarak sorgulama (11890 numaralı telefon üzerinden sorgulanır)

TRAMER Kaydı Nedir?

TRAMER, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin kısaltılmış hali olarak kullanılır. TRAMER altyapısında ülke geneli tüm sigorta verilerini kapsayan veri tabanları mevcuttur. TRAMER sorgulaması yaparak bir araca ait bütün sigorta verilerine erişilebilir. Ayrıca TRAMER aracılığıyla herhangi bir aracın ağır hasar kaydı olup olmadığı da görülebilir.

Ülke genelinde kayda geçmiş bütün araç hasarları ile kaza bilgileri TRAMER sisteminde mevcuttur. Araçlara ait hasar kayıtları, araç değeri üzerinde ciddi bir etki yaratabilir.  Bu nedenle TRAMER sistemi, özellikle ikinci el araç alım satımlarında sıklıkla kullanılır. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi adı ile kurulmuş olan bu kurumun adı günümüzde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) olarak değişmiştir. Buna rağmen hala TRAMER ifadesi sıklıkla kullanılır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Çağrı Merkezi Üzerinden Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?  

Web Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

5664 Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan Hasar Geçmişi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama Ücreti Ne Kadardır? 

Plakadan Araç Parça Değişimi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan Aracın Kaç El Değiştirdiği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan Kaza Tespit Tutanağı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Araç Plakası Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Hasar Kaydı Olan Araç Alınır mı?

TRAMER Üzerinden Yapılabilecek Sorgulama İşlemleri Nasıldır?

Plakadan Sorgulama Yaparak Hangi Bilgilere Ulaşabilirim?

Kaynaklar:

İlgili İçerikler