4c Sigorta Nedir?

4c Sigorta Nedir?

4c sigorta, geçmişte Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olan kişilerin tüm sigorta kurumlarının SGK altında birleşmesi sonrasında girmiş olduğu kapsamı ifade eder.

4C sigorta, geçmişte Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olan kişilerin, tüm sigorta kurumlarının SGK altında birleşmesi sonrasında girmiş olduğu kapsamı ifade eder. Önceden kadrolu olarak devlet memurluğu vazifesini ifa eden kişiler Emekli Sandığı kapsamında sigortalanmaktaydı. Sigorta kurumlarının (BAĞ-KUR, SSK, Emekli Sandığı) SGK çatısı altında birleşmesiyle birlikte bu kapsamlar 4A, 4B ve 4C olarak ayrıldı. 4C kapsamında sigortalı olan kişiler, kadrolu devlet memuru olan bireylerdir. 4C kapsamında sigortalanan kişilerin SGK primleri devlet tarafından yatırılır.

4c Sigortalı Ne Demek?

4C sigortalı, 4C kapsamında SGK primi ödenen kişileri ifade eder. 4C kapsamına girebilmek için kadrolu devlet memuru statüsüne sahip olmak gerekir. Günümüzde devlete bağlı olarak çalışan sözleşmeli personeller de bulunur. Sözleşmeli personeller 4C değil 4B kapsamında sigortalanır. 4C sigortalıların sigorta primleri devlet tarafından ödenir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca kadrolu devlet memurluğu görevini ifa edenler 4C sigorta kapsamında yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular

4C Hakları Nelerdir?

4C Hangi Mesleklerin Kapsamına Girer?

4C Hizmet Dökümü Nedir?

4C Hizmet Dökümü Nereden Alınır?

4C Çırak Sigorta Kolu Nedir?

4C Sigorta'nın 4A ve 4B'ye Göre Farkları Nelerdir? 

2023 4C Sigorta Primi Ne Kadar?