Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi, kasko sigortasına sahip aracın yıl içerisinde hiçbir kazaya karışmaması ve kaskodan herhangi bir şekilde faydalanmaması halinde, gelecek yıllarda yapılacak kasko sigortalarında uygulanan bir indirimdir.
Hasarsızlık İndirimi Nedir? | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Hasarsızlık indirimi, kasko sigortasına sahip aracın yıl içerisinde hiçbir kazaya karışmaması ve kaskodan herhangi bir şekilde faydalanmaması halinde, gelecek yıllarda yapılacak kasko sigortalarında uygulanan bir indirimdir. Kaskolu bir araç, sigorta süresi boyunca hiç kaza yapmazsa ve herhangi bir şekilde kaskodan yararlanmazsa bu araca ilişkin güven oranı artar. Çok fazla kazaya karışan araçların ise güven oranı azaldığı için kasko fiyatları artar. Hasarsızlık indirimi kazanan araçlar, normalin altındaki tutarlarla kasko sigortası yaptırabilir.

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Uygulanır?

Hasarsızlık indirimi, aracın hasarsızlık basamağına göre belirlenir ve uygulanır. Hasar almadan geçen her yıl için aracın hasarsızlık indirim oranı artar. Bir yıl boyunca hasar almayarak hasarsızlık indirimi kazanan araçlara %30 kasko hasarsızlık indirim oranı uygulanır. 5 yıl ve üzeri zaman dilimi boyunca hasarsızlığını devam ettiren araçların kasko hasarsızlık indirim oranları %65’e kadar çıkar. Kasko hasarsızlık indirim oranları yıllara göre aşağıdaki gibidir.

Hasarsızlık SüresiHasarsızlık İndirim Oranı
1 yıl%30
2 yıl%40
3 yıl%50
4 yıl%60
5 ya da daha fazla yıl%65

Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Geçerli midir?

Trafik sigortasında da hasarsızlık indirimi geçerlidir. Trafik sigortasındaki hasarsızlık indirim basamakları kasko sigortalarına göre daha farklıdır. Trafik sigortası hasarsızlık basamakları aşağıdaki gibidir.

Basamakİndirim OranıSürprim Oranı
1-%135
2-%95
3-%45
4StandartStandart
5%5-
6%20-
7%40-
8%50-

Hasarsızlık İndirimi Şartları Nedir?

Hasarsızlık indiriminden faydalanabilmek için kasko sigortası yaptırdıktan sonraki ilk bir yılı, tamamen hasarsız bir şekilde geçirmek gerekir. Bu süre zarfında aracın hasar alması veya herhangi bir şekilde kaskodan faydalanması halinde çeşitli istisnalar dışında hasarsızlık indirimi bozulur. Kasko sigortası yaptırdıktan sonraki ilk bir yıl boyunca hasar almayan araçlar, kasko yenileme zamanı geldiğinde hasarsızlık indiriminden faydalanabilir. Hasarsızlık indirimi her yıl giderek artar. Herhangi bir hasarsızlık süresi içerisinde aracın hasar alması durumunda, hasarsızlık indirimi bir basamak aşağı düşer.

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Bozulur?

Hasarsızlık indirimi aracın hasar almasına bağlı olarak bozulabileceği gibi çeşitli farklı durumlar altında da bozulabilir. Hasarsızlık indiriminin bozulmasına sebep olan durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Aracın kazaya karışması
  • Aracın herhangi bir şekilde hasar alması
  • Araca ait herhangi bir masrafın kasko sigortası tarafından karşılanması
  • Sigorta süresinin bitmesinin ardından poliçenin 6 ay içerisinde yenilenmemesi (Bazı sigorta şirketlerinde bu süre 1 aya kadar düşer.)

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

14 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi