Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi, kasko sigortasına sahip aracın yıl içerisinde hiçbir kazaya karışmaması ve kaskodan herhangi bir şekilde faydalanmaması halinde, gelecek yıllarda yapılacak kasko sigortalarında uygulanan bir indirimdir.

Hasarsızlık indirimi, kasko sigortasına sahip aracın yıl içerisinde hiçbir kazaya karışmaması ve kaskodan herhangi bir şekilde faydalanmaması halinde, gelecek yıllarda yapılacak kasko sigortalarında uygulanan bir indirimdir. Kaskolu bir araç, sigorta süresi boyunca hiç kaza yapmazsa ve herhangi bir şekilde kaskodan yararlanmazsa bu araca ilişkin güven oranı artar. Çok fazla kazaya karışan araçların ise güven oranı azaldığı için kasko fiyatları artar. Hasarsızlık indirimi kazanan araçlar, normalin altındaki tutarlarla kasko sigortası yaptırabilir.

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Uygulanır?

Hasarsızlık indirimi, aracın hasarsızlık basamağına göre belirlenir ve uygulanır. Hasar almadan geçen her yıl için aracın hasarsızlık indirim oranı artar. Bir yıl boyunca hasar almayarak hasarsızlık indirimi kazanan araçlara %30 kasko hasarsızlık indirim oranı uygulanır. 5 yıl ve üzeri zaman dilimi boyunca hasarsızlığını devam ettiren araçların kasko hasarsızlık indirim oranları %65’e kadar çıkar. Kasko hasarsızlık indirim oranları yıllara göre aşağıdaki gibidir.

Hasarsızlık SüresiHasarsızlık İndirim Oranı
1 yıl%30
2 yıl%40
3 yıl%50
4 yıl%60
5 ya da daha fazla yıl%65

Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Geçerli midir?

Trafik sigortasında da hasarsızlık indirimi geçerlidir. Trafik sigortasındaki hasarsızlık indirim basamakları kasko sigortalarına göre daha farklıdır. Trafik sigortası hasarsızlık basamakları aşağıdaki gibidir.

Basamakİndirim OranıSürprim Oranı
1-%135
2-%95
3-%45
4StandartStandart
5%5-
6%20-
7%40-
8%50-

Sıkça Sorulan Sorular

Hasarsızlık İndiriminin Amacı Nedir?

Hasarsızlık İndirimi Şartları Nedir?

Hasarsızlık İndirimi Oranları Nasıl Sorgulanır? 

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Bozulur?

Hasarsızlık İndirimi Hangi Durumlarda Bozulmaz?