Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası, sigortalının vefat etmesi halinde sigortalı tarafından daha önce belirlenmiş olan kişilere ödeme yapılmasını kapsayan bir sigorta türüdür.
'nde belirtilen amaçlar doğrultusunda kişisel verilerimin işlenmesine açık rıza veriyorum.
'ni okudum.
 gönderimini onaylıyorum.
Sigorta teklifleri iş ortağımız
yetkili broker
aracılığı ile sunulmaktadır.

En cazip sigortayı anında bulun!

Hayat sigortası, özellikle sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, sigortalının vefatı halinde zor durumda kalmaması için başvurulan bir güvencedir. Hayat sigortasına standart teminatlar dışında ek teminat eklenebilir. Ek teminatlara yönelik detaylar, sigorta şirketi ile görüşülerek poliçeye eklenebilir.

Hayat Sigortası Yaptırmanın Avantajları Nedir?

Hayat sigortası yaptırmanın hem maddi hem de manevi yönden çeşitli avantajları bulunur. Hayat sigortası yaptırmanın avantajları şunlardır.

  • Sigortalının ani bir şekilde vefat etmesi halinde sevdikleri ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler maddi güvence altına alınır.
  • Hayat sigortası için ödenen primler, ödenen vergi matrahından düşülebilir.
  • Sigortalı tarafından eğitim masrafları üstlenilmiş kişilerin eğitim hayatlarının yarıda kalma riski azalır.
  • Sigorta primleri aylık taksitler halinde ödenebildiği için kolay ödeme avantajı barındırır.

Hayat Sigortası Teminatları Nedir?

Hayat sigortasının pek çok teminatı bulunur. Bu teminatların başında ise hayat sigortasının ana teminatı olan vefat teminatı gelir. Hayat sigortası yalnızca sigortalının vefat etmesi ile devreye giren bir sigorta değildir. Hayat sigortasının farklı teminatları da bulunur. Bu teminatlar arasında kaza sonucu maluliyet teminatı, hastalık sonucu maluliyet teminatı, kanser koruma teminatı, tehlikeli hastalıklar teminatı ve istem dışı işsizlik ek teminatı yer alır. Ana teminat olan vefat teminatı ise olağan veya olağanüstü (kaza vs.) gerçekleşen vefatların tamamını kapsar.

Hayat Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

18 ile 60 yaş aralığındaki her birey hayat sigortasından yararlanabilir. Bu yaş sınırları dışındaki durumlar ise sigorta şirketlerine ve poliçe şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Yaş sınırlaması teminat türlerine göre de değişebilir. Örneğin bazı sigorta şirketleri kanser teminatı için en fazla 55 yaş kriterine sahiptir. Bazı durumlarda ise kişinin geçmiş hastalıklarına bakılır. Kanser teminatı için önceden kansere yakalanmamış ve kanser tedavisi görmemiş olma kriteri aranabilir. Hayat sigortası teminat şartları, kişinin yaşına ve hastalık hikayesine göre değişiklik gösterebilir.

Hayat Sigortalarında Teminat Dışı Kalan Haller Nelerdir?

Hayat sigortalarında teminat dışı kalan durumlar şunlardır.

  • Savaş, terör, isyan veya ayaklanma gibi durumlara bağlı olan ölüm
  • Yolcu sıfatı dışında herhangi bir hava aracında gerçekleşen ölüm
  • İntihar veya intihara teşebbüs
  • AIDS nedeni ile ölüm
  • Nükleer, biyolojik veya kimyasal silahla ölüm
  • Sigortalının ölümünde lehtarın suçu, teşebbüsü veya ihmali olması

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi