Araç Muayene Ücretleri, Randevusu Ve Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Trafikteki her aracın teknik şartlara uyup uymadığını kontrol edebilmek için belirli zamanlarda yapılan kontrollere araç muayenesi denir.
Araç Muayene Ücretleri 2024 | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Araç muayene ücretleri, belirli aralıklarla güncellenir. Zorunlu olan ve zorunlu olmayan muayeneler yapılırken, güncel fiyatlandırma baz alınır. 2023 yılı için Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ve 1 Ocak 2023 tarihinde geçerlilik kazanan araç muayene ücretleri aşağıdaki gibidir. 

Araç Tipi2023 Muayene Ücreti
Otobüs, kamyon, çekici ve tanker1.528,10 TL
Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork1.130,44 TL
Römorklu ve römorksuz traktörler, motosikletler, motorlu bisikletler575,84 TL

Araç Muayenesi Gecikme Cezası Ne Kadar?

Araç muayenesi gecikme cezası her araca göre farklılık gösterir. Bunun nedeni, gecikme cezasının muayene ücreti üzerinden hesaplanmasıdır. Her aracın muayene ücreti farklıdır. Araç muayenesi gecikme cezası ise muayene ücretinin %5’i oranında hesaplanır. Geciken her ay için %5 ceza muayene ücretine ilave edilir.

Araç Muayene Ücretine Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Dahil midir? 

Egzoz muayenesi sırasında yapılan egzoz gazı emisyon ölçümü, araç muayene ücretine dahil değildir ve ek olarak ücretlendirilir. Egzoz emisyon ölçüm ücreti de tıpkı araç muayene ücreti gibi her yıl değişiklik gösterir. 2023 yılı için egzoz gazı emisyon ölçümü ücreti 180 TL olarak belirlenmiştir. Egzoz emisyon ölçüm cüreti her araç için sabittir. Aracın türüne, yaşına ya da modeline göre değişiklik göstermez.

Araç Muayenesi İçin Gerekenler Nedir?

Araç muayenesi, zorunlu ya da ihtiyari olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki muayene türü de bazı gereklilikleri bünyesinde barındırır. Araç muayenesi yaptırabilmek için, araç sahiplerinin belirli belgeleri hazırlamaları ve muayene için randevu almaları gerekir. Tuvturk.com.tr üzerinden araç muayenesi yaptırmak için randevu alan araç sahiplerinin aşağıdaki belgeleri hazır etmeleri gerekir.

  • Kimlik belgesi 
  • Araç ruhsatı
  • Zorunlu trafik sigortasına ilişkin sigorta poliçesi 
  • Vergi borcu olmadığını gösteren belge 
  • Ceza borcu olmadığını gösteren belge 
  • Egzoz gazı ölçüm muayene raporu 
  • Sızdırmazlık raporu (LPG’li araçlar için) 

Araç Muayenesi Randevusu Alınırken Ücret Ödeniyor mu?

Araç muayenesi randevusu almak tamamen ücretsizdir. Hiçbir muayene istasyonu yetkilisi randevu için ücret talep etmez. Ücretle araç muayenesi randevusu verdiğini öne süren kişilere kesinlikle itibar edilmemelidir. Araç muayene randevusu, tüm TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarından ücretsiz bir şekilde alınabilir. Buna ek olarak tuvturk.com.tr adresi üzerinden de ücretsiz araç muayene randevusu alınabilir. 

Araç Muayene Cezası Ne Kadar 2023?

Karayolları Trafik Kanunu uyarınca muayenesiz araçla trafiğe çıkılması halinde ceza uygulanır. Araç sahipleri e devlet üzerinden “araçlarım” sayfasına giderek araçları için muayene son geçerlilik tarihini öğrenebilir. Bu tarih dolmadan önce araç muayenesinin yenilenmesi gerekir. Muayene edilmeyen araçlara verilen araç muayene cezası, 2023 yılı için 951 TL’dir. Buna ek olarak muayenesiz şekilde ikinci kez yakalanan araç bağlanarak trafikten menedilir ve en yakın TÜVTÜRK istasyonuna gönderilir. Bu işlemin yapılması sırasında ortaya çıkan masraflar da araç sahibine ödetilir. 

Araç Muayenesi Olmayan Araç Bağlanır mı?

Muayenesiz bir şekilde trafiğe çıkan araçlara ilk yakalanmalarında para cezası kesilir. 2023 yılı için belirlenen araç muayene cezası 951 TL’dir. İlk yakalanmaya rağmen araç muayenesini yaptırmayan ve buna rağmen trafiğe çıkan aracın tekrar yakalanması halinde araç bağlanır ve trafikten menedilir. 

Muayenesi Olmayan Araç Satış Yapılabilir mi?

Muayenesi olmayan araçların satışlarının yapılması mümkün değildir. Satış işlemi için aracın muayeneden geçmiş olması gerekir. Muayenesiz araçlar için satış işlemleri başlatılabilir. Ancak muayene yapılmadan aracın satışı tamamlanamaz ve devir işlemi yarıda kalır. 

Trafik Cezası Olan Araç Muayeneden Geçer mi?

Vergi borcu, trafik cezası borcu ve OGS borcu olan araçlar muayeneye alınmaz. Özellikle TUVTÜRK resmi sitesi üzerinden randevu alınırken aracın borcu olmadığından emin olunması hatırlatılır. Bu nedenle aracı muayeneye götürmeden önce üzerinde herhangi bir trafik cezası, vergi borcu veya OGS borcu olmadığından emin olunmalıdır. Borcu olan araçlar muayeneye alınmadan önce borçların ödenmesi gerekir. Aracının herhangi bir borcunun olup olmadığından emin olmayan araç sahipleri, e devlet “araçlarım” sayfasından araç borç ve cezalarını öğrenebilir. 

Araç Muayene Tarihinden Önce Muayene Yapılır mı?

Aracın muayene tarihinden önce de muayene ettirilmesi mümkündür. Araç muayene tarihi, son muayene geçerlilik tarihine göre belirlenir. Son muayene geçerlilik tarihi, her muayene sonrası işlenen bir tarihtir. Bu tarihten sonra araç muayenesiz konuma düşer. Araç muayenesini yaptırmak için bu tarihi beklemeye gerek yoktur. Önceki bir zamanda da muayene istasyonuna gelinerek araca muayene yaptırmak mümkündür. Yapılan muayene sonrası yeni son muayene geçerlilik tarihi, muayeneye gelinen gün üzerinden hesaplanarak işlenir. Son araç muayene geçerlilik tarihini öğrenmek için e devlet “araçlarım” sayfasına bakılabilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

5 Temmuz 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi