Müşterek Sebep Nedir?

Müşterek sebep, meydana gelen bir hasara ayrı ayrı ve birbirlerinden bağımsız şekilde katkıda bulunan sebeplere verilen isimdir.
Müşterek Sebep Nedir? Nasıl Belirlenir? | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Müşterek sebep, meydana gelen bir hasara ayrı ayrı ve birbirlerinden bağımsız şekilde katkıda bulunan sebeplere verilen isimdir.  Müşterek sebep özellikle sigorta sektöründe kullanılan bir terim olup sigorta poliçelerinde sıkça görülür. Müşterek sebebe örnek olarak bir sel baskını ve bu sel baskınından bağımsız olarak meydana gelen bir yangın gösterilebilir. Ortaya çıkan hasara hem sel baskını hem de yangın birbirlerinden bağımsız bir şekilde ayrı ayrı katkıda bulunur. Bu durumda sel baskını ve yangın müşterek sebep olarak kabul edilir.

Müşterek Sebep Özellikleri Nelerdir?

Müşterek sebebin en önemli özelliği, hasara katkıda bulunan durumların birbirlerinden tamamen bağımsız bir şekilde meydana gelmiş olmasıdır. Herhangi bir şekilde birinci sebep ile diğer sebep veya sebepler arasında bağlantı veya neden sonuç ilişkisi bulunuyorsa bu durum müşterek sebep oluşturmaz. Müşterek sebebin bir diğer özelliği ise aynı hasara katkıda bulunulmuş olmasıdır.

Müşterek Sebep Nerelerde Uygulanır?

Müşterek sebep, yaygın olarak sigorta poliçelerinde kullanılan bir kavramdır. Müşterek sebebin uygulandığı yerler aşağıdaki gibidir.

  • Hukuki durumlar
  • Konut sigorta poliçeleri
  • Kasko sigorta poliçeleri
  • Eşya sigortası poliçeleri
  • Farklı türden sigorta poliçeleri

Hangi Durumlar Müşterek Sebep Olarak Kabul Edilir?

Müşterek sebep, aynı anda aynı hasara bağımsız iki unsurun neden olmasıdır. Müşterek sebep olarak kabul edilen durumlar aşağıdaki gibidir.

  • Aynı hasarın meydana gelmesine katkıda bulunan sebepler.
  • Birbirinden ayrı ve bağımsız olarak meydana gelen sebepler.
  • Aynı zaman dilimi içerisinde cereyan eden sebepler.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

7 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi