Müşterek Sebep Nedir?

Müşterek Sebep Nedir?

Müşterek sebep, meydana gelen bir hasara ayrı ayrı ve birbirlerinden bağımsız şekilde katkıda bulunan sebeplere verilen isimdir.

Müşterek sebep, meydana gelen bir hasara ayrı ayrı ve birbirlerinden bağımsız şekilde katkıda bulunan sebeplere verilen isimdir.  Müşterek sebep özellikle sigorta sektöründe kullanılan bir terim olup sigorta poliçelerinde sıkça görülür. Müşterek sebebe örnek olarak bir sel baskını ve bu sel baskınından bağımsız olarak meydana gelen bir yangın gösterilebilir. Ortaya çıkan hasara hem sel baskını hem de yangın birbirlerinden bağımsız bir şekilde ayrı ayrı katkıda bulunur. Bu durumda sel baskını ve yangın müşterek sebep olarak kabul edilir.

Müşterek Sebep Özellikleri Nelerdir?

Müşterek sebebin en önemli özelliği, hasara katkıda bulunan durumların birbirlerinden tamamen bağımsız bir şekilde meydana gelmiş olmasıdır. Herhangi bir şekilde birinci sebep ile diğer sebep veya sebepler arasında bağlantı veya neden sonuç ilişkisi bulunuyorsa bu durum müşterek sebep oluşturmaz. Müşterek sebebin bir diğer özelliği ise aynı hasara katkıda bulunulmuş olmasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Müşterek Sebep Nerelerde Uygulanır?

Hangi Durumlar Müşterek Sebep Olarak Kabul Edilir?

Müşterek Sebep İçin Genel Şartlar Nelerdir?

Sigorta Poliçelerinde Müşterek Sebep Nasıl Geçer?