Güvence Hesabı Nedir?

Güvence Hesabı Nedir?

Güvence hesabı, teminat fonları arasında çok bilinmez ancak zorunlu olarak satın alınan sigorta poliçelerinin sağladıkları teminatları içeren özel bir hesap oluşumudur.

Güvence hesabı, sigortasız araçların kazaya karışması veya kaza yapan aracın tespit edilememesi halinde bedensel yaralanmaları teminat altına alır. Güvence hesabı belenmedik durumlarda oldukça hayat kurtaran bir özelliği olması ile beraber içerisinde zorunlu trafik sigortasını da barındırır.

Güvence Hesabı Ne İşe Yarar?

Güvence hesabı, bireysel başvuru ile yararlanılabilen bir hesaptır, 2007 yılından itibaren de geçerlidir. Sigortalının anlaşılamadığı kaza, çalıntı aracın bulunduğu olay veya kaza durumunda; sigorta şirketinin iflas etmesi, ruhsatının alınması gibi durumlarda kişiyi güvence altına alan bir hesaptır.

Oluşan bir kazada hasar alan aracın sigortası bulunmaması halinde güvence hesabı bireyi koruma altına alır. Güvence hesapları, poliçede belirtilen her türlü maddi ve bedensel zararları karşılamak ile hükümlüdür. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri, güvence hesaplarını kendi bünyeleri üzerinde tutar.

Sıkça Sorulan Sorular

Güvence Hesabı Teminatı Nedir?

Güvence Hesabı Kapsamındaki Sigortalar Nelerdir?

Güvence Hesabı Kapsamına Giren Durumlar Nelerdir?

Güvence Hesabı Kapsamına Dahil Olmayan Durumlar Nelerdir?

Güvence Hesabı Tazminat Primine Nasıl Başvurulur?