Güvence Hesabı Nedir?

Güvence hesabı, teminat fonları arasında çok bilinmez ancak zorunlu olarak satın alınan sigorta poliçelerinin sağladıkları teminatları içeren özel bir hesap oluşumudur.
Güvence Hesabı Nedir? Nasıl Oluşturulur? | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Güvence hesabı, sigortasız araçların kazaya karışması veya kaza yapan aracın tespit edilememesi halinde bedensel yaralanmaları teminat altına alır. Güvence hesabı belenmedik durumlarda oldukça hayat kurtaran bir özelliği olması ile beraber içerisinde zorunlu trafik sigortasını da barındırır.

Güvence Hesabı Teminatı Nedir?

Güvence hesabı limitleri, riziko yani gerçekleşmesi mutlak olmayan olayın tarihinden itibaren geçerli olan sigortanın teminatı ile sınırlıdır. Fiziksel, maddi zararları ve vefat durumunu kapsama altına alır.

Güvence Hesabı Ne İşe Yarar?

Güvence hesabı, bireysel başvuru ile yararlanılabilen bir hesaptır, 2007 yılından itibaren de geçerlidir. Sigortalının anlaşılamadığı kaza, çalıntı aracın bulunduğu olay veya kaza durumunda; sigorta şirketinin iflas etmesi, ruhsatının alınması gibi durumlarda kişiyi güvence altına alan bir hesaptır.

Oluşan bir kazada hasar alan aracın sigortası bulunmaması halinde güvence hesabı bireyi koruma altına alır. Güvence hesapları, poliçede belirtilen her türlü maddi ve bedensel zararları karşılamak ile hükümlüdür. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri, güvence hesaplarını kendi bünyeleri üzerinde tutar.

Güvence Hesabı Kapsamına Giren Durumlar Nelerdir?

Güvence hesabı teminatları şunlardır.

  • Sigortalı kişinin tespitinin yapılamadığı durumlarda meydana gelen bedensel zararlar
  • Çalınmış araçlarda meydana gelen araç sahibi ile ilgili olmayan zararlar
  • Sigortasız kişilerin vermiş olduğu zararlar
  • Sigorta şirketinin ruhsatının iptal edilmesi, iflas etmesi gibi durumlarda oluşan mali zararlar

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

7 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi