Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir?

Sigorta Tahkim Komisyonu hem sigortalının hem de sigorta şirketlerinin haklarının güvence altına alınmasını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren ve taraflar arası uyuşmazlıkların çözüme kavuşmasını sağlayan bir oluşumdur.
Sigorta Tahkim Komisyonu Başvurusu Nasıl Yapılır?

En cazip sigortayı anında bulun!

Sigorta Tahkim Komisyonu, her biri farklı alanlardan seçilen uzmanlardan oluşur ve olaylara objektif bakış açısıyla yaklaşılmasını amaçlar. Komisyon başvuruları resmi site üzerinden gerçekleştirilebilir.

Sigorta Tahkim Komisyonunun Görevleri Nelerdir?

Sigorta Tahkim Komisyonunun görevi, sigortalı ve sigortacı taraflar arasında meydana gelen uyuşmazlıkların, sözleşmeden doğan mağduriyetlerin çözüme kavuşturulmasını sağlamaktır.

Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru Nasıl Yapılır?

Sigorta Tahkim başvuru süreci, tarafların minimum zaman kaybı yaşamasını sağlamak amacıyla kolaylaştırılmıştır. Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru kabulü heyetin resmi sitesi üzerinden yapılır. Başvuru için bir başvuru formu doldurulur. Başvuruya ek olarak talep edilecek belgeler başvuru ekranında özel olarak belirtilir. Sigorta şirketine yaptığı başvuruya 15 gün içerisinde herhangi bir cevap alamayanlar, Sigorta Tahkim Komisyonu online başvuru sürecinden faydalanabilir.

Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Sigorta Tahkim Komisyonu başvurusu yaparken ibraz edilmesi gereken bazı belgeler bulunur. Başvuru esnasında gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Eksiksiz doldurulmuş, ıslak imzalı başvuru formu
  • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
  • Başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz
  • Başvurunun sigorta şirketince reddedildiğine dair belge ya da 15 gün içerisinde cevap verilmediğini gösteren belge
  • Sigorta kuruluşuna gönderilen başvuru belgesi
  • Mevcut ise haklılığı destekleyen diğer belgeler

Sigorta Tahkim Komisyonu Başvuru Süresi Ne Kadar?

Sigorta Tahkime başvuru süresi 15 gündür. Örneğin hukuksal koruma sigortası için sigorta şirketine bulunduğu talebe 15 gün içerisinde herhangi bir dönüş alamayan sigortalı, 15 gün içerisinde komisyona başvuruda bulunabilir. Sigorta Tahkim Komisyonu kararları için itiraz süresi ise 10 gündür. İtirazların, kararların kendilerine tebliğ edildiği günden itibaren 10 gün içerisinde yapılması gerekir.

Sigorta Tahkim Komisyonu Ne Zaman Sonuçlanır?

Sigorta Tahkim Komisyonu için karar verme süresi yasal olarak 4 aydır. Komisyonun genel olarak başvuruları sonuçlandırma süresinin ise 2 ay olduğu bilinir. Komisyon, yasal olarak belirlenenden daha kısa sürede kararını açıklar.

Sigorta Tahkim Komisyonu Kararları Kesin midir?

Sigorta Tahkim Komisyonu kararları bağlayıcı olmakla birlikte kesin değildir. Kararlara karşı itirazda bulunma hakkı mevcuttur. İtiraz için anlaşmazlığa konu olan tutarın 5.000TL üzeri olması gereklidir.

Sigorta Tahkim Komisyonu Kararlarına İtiraz Edilir mi?

Sigorta Tahkim Kurulu kararlarına itiraz edilebilir. Sigorta Tahkim Komisyonu itiraz sınırı sigorta çeşitleri fark etmeksizin 5.000TL olarak kabul edilir. 5.000TL üzeri meblağ uyuşmazlıklarında komisyona itirazda bulunabilir. İtiraz başvurusunun kişiye ulaştığı andan itibaren 10 gün içerisinde yapılması gerekir. 10 gün içerisinde yapılmayan itirazlar için daha sonra hak talebinde bulunulamaz.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

1 Ağustos 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 14 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi