Ekspertiz Raporu Nedir? Ekspertiz Raporunda Neler Olur?

Ekspertiz raporu, otomotiv ve emlak sektörlerinde daha yaygındır. Kişi veya kurum talebi üzerine ev, araba gibi malların üzerinde yapılan inceleme raporudur.
Ekspertiz Raporu Nedir? Neden Alınır?

En cazip sigortayı anında bulun!

Ev, araba gibi mallar eksperler tarafından incelenir. Mala ait hasar kaydı, analizler ve değerlendirmeler ekspertiz raporunda yer alır. Yalnızca emlak veya otomotiv değil, her sektör için eksperlere başvuru yapılabilir ve söz konusu rapor sağlanabilir. Ekspertiz raporunda mülkün mevcut durumu hakkında bilgi sağlanır. Kaporta, iç döşeme, sağlamlık, elektrik sistemi başta olmak üzere özel yöntemlerle tüm mülkün kontrolü sağlanır. Değişen veya yenilenen yerler, bozulan parçalar ve güvenliği etkileyecek her türlü unsur rapora dahil edilir.

Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz, otomobil alanında daha çok kullanılan bir terimdir. Konuya ait bilgisi olan ve konuyla ilgili uzmanlığını yapmış kişilere denir. Terim anlamı ise bilirkişi tarafından yapılan inceleme olarak tanımlanır.

İnceleme sonucunda yapılan tüm analiz ve diğer bilgiler bir rapora dökülür. Bu rapora eksper raporu veya ekspertiz raporu denir.

Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Raporu alacak kişiler istedikleri firma veya bankaya başvuru yaparak bu raporu alabilir. Bankalar ekspertiz raporunu anlaşmalı oldukları ekspertiz firmasından çıkarttırabilirler.

Ekspertiz Raporunu Kim Öder?

Ekspertiz raporunu ekspertiz yaptıran kişi öder. Örneğin bir araç satın almak isteyen kişinin ekspertiz talebinde bulunması üzerine ortaya çıkan maliyet, raporu talep eden kişi tarafından ödenir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

22 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi