Araç Sigortası Primleri Nedir?

Araç Sigortası Primleri Nedir?

Araç sigortası, karayollarında bulunan tüm taşıtlar için zorunlu olan bir sigorta türüdür. Söz konusu sigortalar, aracın başına gelebilecek herhangi bir kaza veya hasar sonucunda oluşan hasar kaydının tamamen veya kısmen ödenmesini sağlar.

Araç sigortası, özel şartlara bağlıdır ve Türkiye’de oldukça yaygın olarak kullanılır. Karayolları Kanunu’na bağlı olarak karayoluna çıkabilen her motorlu aracın bu sigortaları yaptırması zorunlu hale gelmiştir. 2009 yılında alınan kararlara göre ödenecek primler konusunda sigorta şirketleri serbest bırakılmıştır. Bir yıl süreyi kapsayan söz konusu primler düzenli bir şekilde ödenir. Sigortalıyken hasar oluşması dahilinde bu hasar bir sonraki primi etkiler. Hasar oluşmazsa bir sonraki sene hasarsızlık indirimi uygulanır.

Araç Sigorta Fiyatı ve Araç Sigorta Primi Arasındaki Fark Nedir?

Araç sigortası primleri, peşin olarak ödenir. Bu sayede poliçe makbuz görevi görmüş olur. En uygun araç sigortasına sahip olmak için poliçede yer alan basamaklara bakılır. Söz konusu basamaklar, aracın kaza yapıp yapmadığına dair bilgi verir.

Bu basamaklar 1 ve 7 arasında değişir. 1. basamağa sahip araçlar çok yüksek prim öderken 7. basamağa sahip araçlar en düşük primi öder. İlk kez trafiğe girecek olan araç ise 4. basamaktan başlar. Düşük basamak değeri yüksek prim ödetir.

2023 mayıs ayı itibarıyla 0 ve 8 olmak üzere iki yeni basamak daha eklenmiştir. Bu sayede 8. basamak en minimum ücreti ödemektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sigorta Primi Nedir?

Ortalama Araç Sigortası Prim Oranı Nedir?

Araç Sigortası Primi Ne Kadardır?

Araç Sigortası Primleri Nasıl Hesaplanır?

Araç Sigortaları Neye Göre Hesaplanır?

Araç Sigortası Primleri Geri Alınabilir mi?

Araç Sigortası Prim İadesi Nasıl Alınır?

Sigorta Primi Ne Zaman Ödenir?

Araç Sigortası Primi ve Trafik Sigortası Primi Arasındaki Farklar Nelerdir?