Trafik Sigortasını Gününden Önce Yenilemek

Zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçlar trafiğe çıkamaz. Sigorta yıllık olarak yapılır ve sigorta geçerlilik tarihi poliçede yer alır.
Trafik Sigortasını Gününden Önce Yenilemek

En cazip sigortayı anında bulun!

Zorunlu trafik sigortası, araçların trafiğe çıkmalarının ön koşullarından biridir. Sigortası bulunmayan araç trafiğe çıkamaz. Zorunlu trafik sigortası yıllık olarak yenilenir. Zorunlu trafik sigortasını yenilemek için son gün, sigorta poliçesinin bitiş tarihidir. Poliçe yenileme işlemi, poliçe bitiş tarihinden önce de gerçekleştirilebilir. 

Trafik Sigortası Ne Zaman Yenilenir?

Trafik sigortası geçerlilik süresi 1 yıldır ve yılda bir sefer olmak üzere yenilenmelidir. Yenileme süresi gelmeden istenilen zaman diliminde yenileme işlemi yapılabilir.

Trafik Sigortası Günü Gelmeden Yenilenir mi?

Trafik sigortası yenileme durumu sigorta poliçesinin süresi bitmeden de yapılabilir. Poliçenin süresi dolmadığı sürece mevcut teminatlar devam eder, poliçe süresi dolduktan sonra yenisi devreye girer.

Eski Trafik Sigortası Kaç Gün Geçerli?

İkinci el araç satın alımında trafik sigortası araç sahibini takip eder. Araca ait trafik sigortası, aracın satıldığı tarihten itibaren 15 gün daha geçerliliğini korur. Devam eden sigorta poliçesi için ilave prim ödeme yapılmasına gerek yoktur ancak araç sahibi 15 gün içinde yeni bir trafik sigortası yaptırmak zorundadır.

Trafik Sigortası Erken Yapılırsa Ne Olur?

Trafik sigortası erken yaptırma işlemi mümkündür ve avantajlıdır. Trafik sigortası fiyatları üzerinde avantaj kazanmak için zorunlu trafik sigortası bitmeden yenileme yapılabilir. Poliçe önden yenilendiği için herhangi bir indirim sağlanmaz ancak yapılacak olan yeni fiyatlandırmadan muaf tutulur.

Trafik Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılmalıdır?

Kanun hükümlerince zorunlu kılınan trafik sigortası tarihi bir yıldır, bir yılın sonunda sigortanın yeniden yaptırılması zorunludur.

Trafik sigortası istenilen tarihte yapılabilir ancak bu tarihler sıfır araç veya ikinci el araçlar için değişkenlik gösterir. Yeni araçlar için trafik sigortası alınan anda yapılması zorunludur ancak ikinci el araçların satın alındığı tarihten 15 gün boyunca trafik sigortası devam eder.

15 günün sonunda ikinci el araç için trafik sigortası yapılmazsa söz konusu araç trafikten menedilir ve bu araçlara cezai işlem ve bağlama işlemi uygulanır. Yeniden trafiğe çıkabilmek için gerekli prosedürlerin uygulanması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

21 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 17 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi