Zeyilname Nedir?

Zeyil, sözleşmeler üzerinde yapılan değişiklikler için kullanılan bir kelimedir. Sözleşme üzerinde zeyil işlemi uygulandığına ilişkin belgelere ise zeyilname adı verilir.
Zeyilname Nedir? Nasıl Düzenlenir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Zeyil, sözleşmeler üzerinde yapılan değişiklikler için kullanılan bir kelimedir. Sözleşme üzerinde zeyil işlemi uygulandığına ilişkin belgelere ise zeyilname adı verilir. Bir zeyilnamede, sigorta poliçesi üzerinde yapılan tüm değişiklikler bulunur. Zeyilname, yalnızca sigorta poliçelerinde değil aynı zamanda ihale sözleşmelerinde de kullanılmaktadır.

Zeyilname Nasıl Düzenlenir?

Zeyilname düzenleme işlemi, genellikle sigorta şirketi tarafından yapılır. Zeyilnamenin düzenlenebilmesi için tarafların karşılıklı olarak anlaşmaya varmış olması gerekir. Karşılıklı anlaşmanın ardından sigortalı taraf zeyilname talep eder. Bunun üzerinde sigorta şirketi tarafından zeyilname taslağı hazırlanır. Her iki taraf da söz konusu taslak üzerinde mutabık olduktan sonra imza işlemine geçilerek zeyilname resmiyete dökülür.

Zeyilname Örneği Nedir?

Zeyilname örneği, herhangi bir poliçe veya sözleşme kapsamında düzenlenecek olan örnek bir zeyilnamedir. Zeyilname örneğine bakılarak, zeyilnamenin genel olarak nasıl bir belge olduğu anlaşılabilir. Zeyilname örneği aşağıdaki gibidir.

Zeyilname Nedir?

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

5 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Mart 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi