Daini Mürtehin Nedir?

Etimolojik olarak daini mürtehin ifadesini oluşturan kelimelerden dain, alacaklı anlamına gelmektedir. Mürtehin kelimesi ise günümüzdeki rehin kelimesinin eş anlamlısıdır.
Daini Mürtehin Nedir? Amacı Nedir? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Daini Mürtehinin Amacı Nedir?

Daini mürtehinin amacı, alacaklının haklarını güvence altına almaktır. Alacaklının, alacaklarının tahsilini garanti altına almaya daini mürtehin adı verilir. Daini mürtehinde alacaklı, borçlunun çeşitli malları üzerinde rehin sahibidir. Bu sayede olası bir icra işleminde, icranın uygulanması ve elde edilen paranın paylaştırılmasında daini mürtehin önceliklidir.

Daini Mürtehin Kimdir?

Daini mürtehin, rehin sahibi olan alacaklıdır. Bireyin pek çok farklı kişiye veya kuruluşa borcu olabilir. Bu borçlara ilişkin olarak pek çok farklı alacaklı birey üzerinde icra işlemi başlatabilir. Bireyin borçlarını ödeyememesi durumunda başlatılan icra sonucu elde edilen gelir, borçlulara paylaştırılır. Daini mürtehin, borçların paylaştırılması sırasında öncelikli olan alacaklıdır. Bu öncelik ise daini mürtehinin borçlu kişinin malları üzerinde rehin sahibi olmasından kaynaklanır.

Bankalarda Daini Mürtehinin Amacı Nedir?

Bankalarda daini mürtehinin amacı, bankadan alınan herhangi bir kredi veya benzeri borcun geri ödenmesinde problem oluşması halinde bankanın alacak haklarının güvence altına alınmasıdır. Banka, borç vermiş olduğu kişinin çeşitli malları üzerinde rehin sahibi olarak daini mürtehin konumuna geçer ve alacağını güvence altına alabilir. Daini mürtehin genellikle taşıt kredilerinde uygulanır ancak konut kredilerinde de uygulanabilir. Banka, satın alınması için kredi vermiş olduğu söz konusu taşıt veya konut üzerinde daini mürtehin konumundadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

14 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi