Trafik Sigortası Tavan Fiyatları 2024

Zorunlu bir sigorta türü olan trafik sigortası, her yıl yeniden yapılır. Trafik sigortası tavan fiyatları ise her yıl belirli oranlarda zamlanır.
Trafik Sigortası Tavan Fiyatları Nedir? Nasıl Belirlenir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Yapılacak olan zamlar ve trafik sigortası tavan fiyatları 2024 yılı için çeşitli unsurlara göre değişkenlik gösterir. Sigortanın yapılacağı yer, bulunulan sigorta basamağı, hasar ve kaza geçmişi, araç yaşı gibi unsurlar fiyatları doğrudan etkiler.

2024 Trafik Sigortası Tavan Fiyat Nedir?

Sigorta tavan fiyat uygulaması yönetmeliklerce düzenlenir. Tavan fiyat, araç iline, hasar basamağına ve diğer unsurlara göre belirlenen en yüksek prim tutarıdır. Sigorta şirketleri prim tutarını belirlerken yasal olarak belirlenen tavan fiyat listesini baz alır. Zorunlu trafik sigortası tavan fiyat, araç türüne, basamak değerine ve yaşanılan şehre göre değişkenlik gösterir. "Trafik sigortası yapılmazsa ne olur?" sorusuna ise "Cezai yaptırım uygulanır" cevabı verilebilir.

Trafik Sigortası Tavan Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortası tavan fiyat aylık artış oranı, yıllık sigorta zam oranı gibi hesaplamaların tamamı hesaplama araçları üzerinden gerçekleştirilebilir. Hesaplama yapılırken bulunulan hasar basamağı, aracın yaşı, modeli, sigortalının bilgileri, yaşanılan şehir gibi unsurlar dikkate alınır. Örneğin sigortalının yaşı arttıkça ödenecek olan sigorta prim tutarı azalır. Araç yaşı arttıkça kaza ve hasar riskinin artması sebebiyle sigorta prim tutarı da artar.

2024 Trafik Sigortası Tavan Fiyatlarını Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Araç sigortası tavan fiyatları belirlenirken öncelikli olarak 3 temel unsura bakılır. Trafik sigortası tavan fiyat hesaplama şu unsurlar üzerinden yapılır.

  • Hasar basamağı: Bulunulan hasar basamağı sigorta fiyatını doğrudan etkiler. İlk defa sigorta yaptıracak olanlar dördüncü basamaktan başlatılır. Hasarsız geçen her yıl için basamak değeri artar, prim tutarı ise azalır. Bir sonraki yıl hasarsızlık indirimi elde edilir.
  • Yaşanılan şehir: Kaza oranının yüksek olduğu bir şehirde yaşayanlar, diğerlerine kıyasla daha yüksek prim ödemesi yapar.
  • Araç türü: Araç türü, yaşı, modeli sigorta fiyatını doğrudan etkiler. Otomobil, taksi, kamyonet gibi araç türlerinin her biri için farklı bir fiyat belirlenir.

2024 yılı 7 Basamak Trafik Sigortası Ne Kadar?

Sigorta tavan hesaplama 2024 yılı için yapılırken bulunulan hasar basamağı da dikkate alınır. 2024 yılı 7 basamak sigortası 3200-2900TL arasında değişkenlik gösterir. Poliçeye eklenen ek teminatlar teminat tutarının değişkenlik göstermesine sebep olur.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

26 Temmuz 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi