Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?

Mesleki sorumluluk sigortası, herhangi bir mesleği icra ederken yapılan hatalar sonucunda ortaya çıkan ve personel tarafından karşılanması gereken masrafları güvence altına alan bir sigorta türüdür.
Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?

Mesleki sorumluluk sigortası, herhangi bir mesleği icra ederken yapılan hatalar sonucunda ortaya çıkan ve personel tarafından karşılanması gereken masrafları güvence altına alan bir sigorta türüdür. Meslek hayatı içerisinde yapılan hatalar sonucu işletmeye veya müşterilere maddi hasar verilebilir. Ortaya çıkan bu maddi hasarın, kişi tarafından ödenmesi gerekebilir. Mesleki hata sonucu meydana gelen masraflarda mesleki sorumluluk sigortası devreye girerek, ortaya çıkan hasardan doğan maddi kaybı karşılar.

En cazip sigortayı anında bulun!

Mesleki Sorumluluk Sigortası Ne işe Yarar?

Çeşitli meslek dallarında faaliyet gösteren meslek erbaplarının, hata veya ihmalleri sonucu meydana gelen hasarlardan maddi kayıplar doğabilir. Mesleki sorumluluk sigortası, hata veya ihmallerden doğan maddi kaybın güvence altına alınmasını sağlar. Avukat, doktor, mühendis, mimar ve mali müşavir gibi meslek grupları bu sigortadan faydalanabilir.

Mesleki Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsar?

Mesleki Sorumluluk Sigortası, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde gerçekleşen durumlarda geçerlidir. Sigorta şirketi ile yapılacak anlaşma ile bu kapsam yurt dışına da genişletilebilir. Mesleki Sorumluluk Sigortası, sigorta poliçesinde belirtilen hal ve durumları kapsar. Sigorta öncesinde meydana gelen durumlar ise mesleki sorumluluk sigortasının kapsamı dışındadır.

Mesleki Sorumluluk Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Mesleki sorumluluk sigortası, bazı meslek dallarında beş yıl geriye yürüyebilir. Mesleki hatadan kaynaklanan bir durumun ne zaman ortaya çıkacağı ise son derece belirsizdir. Hasarların meydana gelme sürelerinin belirsiz olması sebebiyle, mesleki sorumluluk sigortasının mesleki faaliyetlerin başlangıcında yaptırılması tavsiye edilir. Dönemsel projelerde en uygun zaman projenin başlangıcıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

28 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi