E-Bildirge Nedir?

E-bildirge, sigortalı bireylerin ve sigortalı çalıştıran işverenlerin finansal ve hukuki yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. E-bildirge işlemleri, SGK tarafından verilen bir şifre ve kullanıcı kodu aracılığıyla gerçekleştirilir.
E-Bildirge Nedir? Nasıl Verilir? | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

E-Bildirge Nasıl Verilir?

E-bildirge, iş yerleri tarafından, bağlı bulunulan sigorta müdürlüğüne belge gönderilmesini sağlar. Sistem, internet üzerinden çalışır. Kullanıcı kodu ve şifre ile giriş yapılarak istenen işlemler gerçekleştirilebilir.

E-Bildirge Ne Zaman Verilir?

E-bildirge, her ayın 23. gününe kadar verilmelidir. İşverenlerin her ayın en geç 23. gününe kadar e bildirge vermemeleri durumunda cezai işlem başlatılır. Ayın 23’ünden sonra gönderilen e-bildirgeler için farklı bir prosedüre uymak gerekir.

E-Bildirge Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-bildirge başvurusu, iş yerinin bağlı olduğu sigorta il müdürlüklerinden yapılabilir. E-bildirge başvurusu için şunlar gerekir.

  • İşveren veya yetki verdiği kişi tarafından e-bildirge başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
  • Doldurulan e-bildirge başvuru formu, iş yerinin bağlı olduğu sigorta il müdürlüğüne götürülmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

7 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 21 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi