Egzoz Muayenesi Nedir ve Ücretleri Ne Kadardır?

Egzoz Muayene Nedir?

Egzoz muayene, trafiğe çıkacak olan araçların egzoz sistemlerinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını test eden bir muayene türüdür.

Egzoz muayene, trafiğe çıkacak olan araçların egzoz sistemlerinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını test eden bir muayene türüdür. Motorlu taşıtlar seyir halindeyken egzoz yoluyla çevreye çeşitli gazlar bırakır. Bu gazlar, insan ve çevre sağlığına zararlıdır. Geliştirilen bazı sistemler ve alınan önlemlerle bu zararın en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Egzoz muayenesi, egzoz sisteminin genel sağlığını ve egzozun emisyon durumunu test eder.

Egzoz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Egzoz muayenesi Türkiye’de TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında yapılır. Egzoz muayenesi yaptırmanın belirli bir ücreti vardır. Bu ücreti ödedikten sonra araç TÜVTÜRK istasyonunda bulunan emisyon ölçüm bölümüne götürülerek egzoz muayenesi yaptırılabilir. Emisyon ölçüm bölümünde egzozun emisyon ölçümünün yanı sıra diğer başka testler de yapılır. Yapılan tüm testlerden geçen araçlar genel muayene bölümünde işlemlere devam ederek muayeneyi tamamlayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Egzoz Muayenesinin Uygulanma Biçimi Nasıldır?

Egzoz Muayenesinde Neye Bakılır?

Egzoz Muayenesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ne Sıklıkla Egzoz Gazı Muayenesi Yaptırılmalı?

Egzoz Muayenesini Nerede Yaptırabilirim?

Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadar?

Başarısız Egzoz Muayenesinin Sonuçları Nelerdir?