Egzoz Muayene Nedir?

Egzoz muayene, trafiğe çıkacak olan araçların egzoz sistemlerinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını test eden bir muayene türüdür.
Egzoz Muayenesi Nedir ve Ücretleri Ne Kadardır?

En cazip sigortayı anında bulun!

Egzoz muayene, trafiğe çıkacak olan araçların egzoz sistemlerinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını test eden bir muayene türüdür. Motorlu taşıtlar seyir halindeyken egzoz yoluyla çevreye çeşitli gazlar bırakır. Bu gazlar, insan ve çevre sağlığına zararlıdır. Geliştirilen bazı sistemler ve alınan önlemlerle bu zararın en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Egzoz muayenesi, egzoz sisteminin genel sağlığını ve egzozun emisyon durumunu test eder.

Egzoz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Egzoz muayenesi Türkiye’de TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında yapılır. Egzoz muayenesi yaptırmanın belirli bir ücreti vardır. Bu ücreti ödedikten sonra araç TÜVTÜRK istasyonunda bulunan emisyon ölçüm bölümüne götürülerek egzoz muayenesi yaptırılabilir. Emisyon ölçüm bölümünde egzozun emisyon ölçümünün yanı sıra diğer başka testler de yapılır. Yapılan tüm testlerden geçen araçlar genel muayene bölümünde işlemlere devam ederek muayeneyi tamamlayabilir.

Egzoz Muayenesinin Uygulanma Biçimi Nasıldır?

Egzoz muayenesinin uygulanma biçimi ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Egzoz muayenesinde genel olarak salınan yanmamış hidro karbon ile karbon monoksit seviyelerine bakılır ve bu gazların seviyelerinin uygunluğu araştırılır. Egzoz muayenesi, araçların yakıt türüne göre de farklı şekillerde yapılır. Araçların yakıt türüne göre egzoz muayenesinin uygulanma biçimleri şunlardır.

  • Benzinli araçlarda egzoz muayenesi sırasında ilk olarak araç rölanti durumunda çalıştırılır. Test işlemi sırasında gaza basılır ve araç yüksek devirlere getirilir. Yüksek devirlerde ölçüm işlemi devam eder.
  • Dizel araçlarda egzoz muayenesi sırasında ilk olarak 3 kere gaza basılır. Dizel araçlarda ölçüm işleminin yapılabilmesi için aracın motor kesme hızına ulaşması gerekir. Bu sağlandıktan sonra ölçmüş yapılır.

Egzoz Muayenesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Egzoz muayenesi sırasında dikkat edilmesi gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

  • Katalitik konvertörün çalışır durumda ve sağlam olması
  • Egzoz emisyon değerlerinin normal olması
  • Egzoz sistemi üzerinde herhangi bir çatlak, kırık veya delik olmaması
  • Egzoz sisteminde sızıntı olmaması

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

10 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi