İşsizlik Sigortası Nedir?

İşsizlik sigortası, hali hazırda bir işte çalışırken herhangi bir yetersizlik ve sağlık probleminin yanı sıra kasıt ve kusuru olmaksızın kendi isteği dışında işten çıkartılan kişileri güvence altına alan bir sigorta türüdür.
İşsizlik Sigortası Nedir, Şartları Nelerdir?

En cazip sigortayı anında bulun!

İşsizlik sigortası, halihazırda bir işte çalışırken herhangi bir sebeple, kasıt ve kusuru olmaksızın, kendi isteği dışında işten çıkartılan kişileri güvence altına alan bir sigorta türüdür. İşsizlik sigortası, kişinin işten çıkartılması sonrasında uğradığı gelir kaybının belirli bir bölümünü güvence altına alır. İşsizlik sigortasıyla bireyin yeniden iş bulana kadar mağdur olmaması amaçlanır.

İşsizlik Sigortası Zorunlu mudur?

İşsizlik sigortası, 4447 sayılı kanun tarafından zorunlu tutulmuş bir sigorta türüdür. İşsizlik sigortasının yürürlüğe girmesi 1 Haziran 2000 tarihinde gerçekleşmiş ve işveren, devlet ve işçi olmak üzere tüm taraflardan prim tahsiline başlanmıştır.

İşsizlik Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK’li olarak işe giren her birey otomatik olarak işsizlik sigortası kapsamına alınır. İşsizlik sigortası ücreti ise hem işverenden hem de işçiden belirli bir oranda kesilir. İşten çıkartılan kişiler, işsizlik maaşı almak için 1 ay içinde İŞKUR birimlerine doğrudan başvuru yapmalıdır. İşsizlik sigortası, kişinin işten çıkartılması sonrasında uğradığı gelir kaybının belirli bir bölümünü güvence altına alır.

İşsizlik Sigortasından Faydalanmanın Ön Koşulu Nedir?

İşsizlik sigortası, kişinin işten çıkartılması sonrasında uğradığı gelir kaybının belirli bir bölümünü güvence altına alır. İşsizlik sigortasından yararlanmak isteyen kişilerin belli ön koşulları sağlaması gerekir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak primi ödenmiş olmalıdır.
 • İşten çıkarılmadan önceki son 120 gün boyunca prim ödeyerek sürekli çalışılmış olunmalıdır.
 • Hizmet akdinin İşsizlik Sigortası Kanununun 51’inci maddesinde sayılan hallerden birisine dayalı olarak sona ermiş olması gerekir.
 • İşten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR ilgili birimine doğrudan ya da elektronik ortamda başvurulması gerekir.

İşsizlik Sigortası Başvuru Belgeleri Nelerdir?

İşsizlik sigortası kapsamında yer alan ve işten çıkartılan kişiler, işsizlik maaşı almak için aşağıdaki belgeler ile İŞKUR’a başvurmalıdır.

 • Kimlik belgesi
 • İş çıkış bildirgesi
 • İşsizlik maaşı talep dilekçesi
 • İşsizlik maaşı başvuru formu

İşsizlik Sigortasını Kimler Yaptırabilir?

İşsizlik Sigortası, kanun kapsamında yürürlükte olan, işsiz kalma durumlarını teminat alan bir poliçedir. İşsizlik sigortasından faydalanabilmek için kanunda belirtilen şartlar sağlanmalıdır. İşsizlik sigortası yaptırabilecek kişiler aşağıda belirtilmiştir.

 • Ülkemizde çalışma vizesi ile çalışan yabancı işçiler
 • Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelik taşıyan şehir içi toplu taşıma aracı iş yerleri
 • Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya daha fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma gün sayısı 10'dan az olan kişiler

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

4 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 24 Nisan 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi