Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Trafik sigortası, araç sahibinin sebep olduğu kazalarda üçüncü şahıslara verilen zararları, yaralanan kişilerin tıbbi masraflarını ve ölüm/kalıcı sakatlık durumlarında tazminat ödemelerini karşılar.

Trafik Sigortası Neleri Karşılar? Limitleri Ne Kadar?
Kazada suçlu olan tarafın sigorta şirketi, diğer ikinci ve üçüncü tarafların hasar ödemelerini gerçekleştirir. Kaza ödemesi aracın hasar görmesi halinde yapılabileceği gibi kazada yaralı ve can kaybı olması halinde de yapılır. Kaza teminatları poliçe kapsamına göre değişkenlik gösterir.

En cazip sigortayı anında bulun!

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Zorunlu trafik sigortası, bir aracın sebep olduğu kazalarda üçüncü şahıslara verilen zararları karşılayan bir sigorta türüdür. Bu sigorta, araç sahibinin kusurlu olduğu durumlarda bile maddi zararları, yaralanan kişilerin tıbbi masraflarını ve ölüm/kalıcı sakatlık durumlarında tazminat ödemelerini karşılar. Aracın kendisine veya araç sahibine verilen zararları karşılamaz. Bunun için kapsamlı sigorta poliçesi veya diğer ek sigortalar gereklidir.

Trafik Sigortası Karşı Tarafın Hasarının Ne Kadarını Öder?

Trafik sigortası, karşı tarafın hasarının tamamını karşılamaz. Trafik sigortası, sigorta poliçesinde belirtilen limitler dahilinde hasarı karşılar. Bu limitler, poliçenin kapsamına ve sigorta düzenlemelerine göre değişebilir. Trafik sigortası yalnızca poliçede belirtilen limitler dahilinde hasarı karşılayacaktır.

Trafik Sigortası Neleri Karşılamaz?

Trafik sigortası genellikle aracın kendi hasarlarını, kusurlu sürücü hasarlarını, korsan sürücü hasarlarını ve belirli durumlar/istisnaları karşılamaz. Trafik sigortası, aracın kendi hasarlarını karşılamaz. Kusurlu sürücüye ait hasarlar trafik sigortası tarafından ödenmez. Trafik sigortası, izinsiz veya yetkisiz kişiler tarafından kullanılan araçlardan kaynaklanan hasarları karşılamaz. Sigorta poliçesinde belirtilen istisnalar ve özel durumlar, trafik sigortasının ödeme yapmamasına neden olabilir. Her sigorta poliçesi farklı olabilir, bu nedenle sigorta şirketiyle iletişime geçerek detayları öğrenmek önemlidir.

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Trafik sigortası, sürücünün ağır kusurlu olduğu durumlarda, aracın kullanım amacı dışında olduğu durumlarda, poliçe süresi dışında meydana gelen hasarlarda veya poliçede belirtilen istisnaların olduğu durumlarda ödeme yapmayabilir.

Kazada Kusurlu Olsak Bile Sigorta Hasarı Karşılar mı?

Trafik sigortası kusurlu olduğunuz durumlarda bile hasarı karşılar. Trafik sigortası, araç sahibinin sebep olduğu kazalarda ikinci ve üçüncü şahıslara verilen zararları teminat altına alır. Bu nedenle, kaza durumunda kusurlu olduğunuzda trafik sigortası, ikinci ve üçüncü şahısların zararlarını karşılamakla yükümlüdür.

Sıkça Sorulan Sorular

Trafik Sigortası Ne Kadar Karşılar?

Araç Sigortası Neyi Karşılar?

Trafik Sigortası Kamu Malına Zararı Karşılar mı?

Trafik Sigortası Teminat Limitleri Ne Kadar?

Trafik Sigortası Hangi Hasarları Karşılar?

Zorunlu Trafik Sigortası Kazada Ne Kadar Öder?

Trafik Sigortası Kazada Ne Kadar Öder?

Trafik Sigortası Teminat Limiti Nedir?

Araç Başına Maddi Teminat Ne Demek?

Hasar Anında Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Hasar Bedeli, Trafik Sigortası Teminat Limitlerini Aşarsa Ne Olur?

Kaza Başına Maddi Teminat Nedir?

Trafik Sigortası Dava Masraflarını Öder mi?

Yurt Dışında Kaza Yapınca Trafik Sigortası Hasarı Öder mi?

İlgili İçerikler