Müşterek Sigorta Nedir?

Müşterek sigorta, bir mal veya taşınmazın çeşitli risklere karşı birden fazla sigortacı tarafından sigorta altına alınması durumudur.
Müşterek Sigorta Nedir? Müşterek Sigorta Oranı | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Müşterek sigorta, bir mal veya taşınmazın çeşitli risklere karşı birden fazla sigortacı tarafından sigorta altına alınması durumudur. Çifte sigorta olarak da bilinen müşterek sigorta; sigorta bedellerinin toplamının sigorta edilen mal veya taşınmazın toplam değerini aşmayacak şekilde birden fazla sigortacı tarafından sigorta altına alınmasıyla gerçekleşir. Müşterek sigorta, sigortacı tarafların aynı gün içerisinde anlaşmasıyla yapılır. 

Müşterek Sigorta Oranı Nedir?

Müşterek sigorta oranı, rizikonun gerçekleşmesiyle sigortalı mal veya taşınmazın hasara uğraması sonucu, ortaya çıkan hasarın sigortalı tarafından karşılanacak bölümünü ifade eder. Sigortacının üzerine aldığı riskin hafifletilmesi ve sigortalıyla paylaşılmasını amaçlayan bu uygulama sayesinde sigortalı tarafından ödenen sigorta primi de azalır. Riziko gerçekleşmesi sonucu sigortacı yalnızca kendi üzerindeki oran kadar zararı karşılar. Sigortalıya bırakılabilecek maksimum müşterek sigorta oranı %40’tır.

Müşterek Sigorta Hesaplama

Müşterek sigorta hesaplanırken öncelikle müşterek sigorta oranı bilinmelidir. Müşterek sigorta oranı maksimum %40 olabilir. Örneğin %30 müşterek sigorta oranı bulunan bir sigorta poliçesinde sigortacı tarafından karşılanacak bölüm %70’e tekabül eder. Rizikonun gerçekleşmesi halinde ortaya çıkan zararın 50 bin TL olduğu varsayılırsa sigortacı bu zararın yalnızca %70’lik kısmını karşılar. 50 bin TL’nin %70’i ise 35 bin TL’ye tekabül eder. Geri kalan 15 bin TL sigortalı tarafından karşılanması gereken %30’luk müşterek sigorta oranıdır. Müşterek sigorta oranı, sigortacının ödemekten muaf olduğu orandır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

16 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi