DASK Hasar İhbarı Nedir?

DASK hasar ihbarı, deprem ya da benzeri doğal afetler sebebiyle meydana gelen maddi zararların karşılanması amacıyla bildirimde bulunulmasıdır.
DASK Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

En cazip sigortayı anında bulun!

Zorunlu Deprem Sigortası olarak bilinen DASK, konutun sigorta altına alınmasını sağlar. DASK ile konut sigortası sık sık karıştırılır. "Konut sigortası nedir?" sorgusu, iki sigorta türü arasındaki farkı gösterir. DASK, yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüyken konut sigortası isteğe bağlı yapılır. Konutta herhangi bir hasar meydana gelmesi halinde ise bildirim yapılır. DAKS hasar bildirimi hasarın meydana gelmesinden itibaren 2 yıl içerisinde yapılır. DASK hasar ihbar süresi içerisinde ihbarda bulunanlar tazminat almaya hak kazanır.

DASK Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK hasar ihbarı yapanlar, bildirilerinin hangi aşamada olduğunu DASK hasar tespiti ile ilgili detayları sorgulama yaparak öğrenebilir. DASK hasar ödemesi sorgulama şu şekilde yapılır.

 • DASK resmi internet sitesi üzerinden sorgulama yapılabilir. Sorgulama işlemi için poliçe numarası ve hasar başvurusu yaparken verilen dosya numarası istenir.
 • E-devlet üzerinden DASK hasar sorgulama yapılabilir. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için e-devlete giriş yapıldıktan sonra “Hasar Sorgulama” sayfasına gidilir. İstenen bilgiler girilerek sorgulama gerçekleştirilir.

DASK Hasar İhbarı İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Deprem poliçesi bulunan sigortalıların hasar tazminatı alabilmeleri için bildirimde bulunmaları gerekir. Hasarın meydana gelmesinden itibaren 2 yıl içerisinde gerçekleştirilecek hasar ihbarı için şu belgelerin temin edilmesi gerekir.

 • Hak sahibinin T.C. kimlik numarası
 • Sigorta poliçe numarası (Poliçe numarası yerine adres kodu da kabul edilir.)
 • Tapu bilgileri
 • Telefon numarası
 • Hasarın meydana geldiği yerin adresi

DASK Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

DASK hasar başvuru yöntemleri birden fazladır. Hasar bildiriminde bulunmak için belirlenen ihbar noktaları şunlardır.

 • Alo DASK 125 numaralı telefon hattı üzerinden hasar bildiriminde bulunulabilir.
 • DASK resmi web sitesinde yer alan “Online Hasar İhbarı” sayfasına tıklanarak bildirim gerçekleştirilebilir. DASK resmi web sitesi üzerinden DASK dosya sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.
 • E-devlet üzerinden “Hasar İhbarı” sayfasına giderek başvuru yapılabilir. E-devlet üzerinden aynı zamanda DASK hasar sorgulama da yapılabilir.
 • Deprem poliçesinin yaptırıldığı sigorta şirketiyle iletişime geçerek başvuruda bulunabilir.

DASK Yaptırmazsam Ne Olur?

 sorgusuna değinmek gerekir. DASK, yaptırılması zorunlu bir sigorta türüdür. DASK yaptırmayanlar deprem kaynaklı meydana gelen hasarlar için herhangi bir teminat talebinde bulunamaz.

İlgili İçerikler

1 Ağustos 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 14 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi